Aşı karşıtlarının PCR testi ve maske için asbest iddiaları boşa çıktı!

Aşı ve PCR karşıtlarının ortaya attığı sürüntü testleri ile maskelerin asbest gibi zararlı maddeler içerdiği iddiası, yapılan laboratuvar araştırmasıyla çürütüldü.
Takip et
Aşı karşıtlarının PCR testi ve maske için asbest iddiaları boşa çıktı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Aşı ve PCR karşıtlarının ortaya attığı yalanlar çürütülmeye devam ediyor. Aşı ve PCR karşıtı çevrelerde en çok dile getirilen yalanlar arasında sürüntü testleri ile maskelerin asbest gibi zararlı maddeler içerdiği iddiası geliyor.

Aşı karşıtlarının PCR testi ve maske için asbest iddiaları boşa çıktı!

GERÇEK OLMADIĞI GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

Milliyet’ten Mert İnan’ın haberine göre, başta sosyal medya olmak üzere birtakım platformlar üstünden servis edilen bu iddianın gerçek olmadığı İstanbul’da yapılan son laboratuvar araştırmasıyla ortaya konuldu.

Laboratuvar incelemesini yürüten Asbest Uzmanı Kenan Yıldız, yaptığı açıklamada, “Sosyal medyada son günlerde PCR testleri için kullanılan numune alma SWAP’larının (numune alımı için ağız ve burun içlerine sürülen çubuk) ve maskelerde sözde ‘asbest, grafen ve bunların türevleri’ içerdiği bilgisi dolaşıyor.

Laboratuvarımız tarafından piyasa bulunan SWAP’lardan ve maskelerden numuneler toplanmış ve yapmış olduğu analizlerde asbestte ve grafene rastlanılmadı. Öte Yandan yapılan SEM EDX analizlerinde de SWAP’larda yalnızca karbon (C) ve oksijen (O) elementleri, maskelerde ise yalnızca karbon (C) elementi belirledik” şeklinde konuştu.

Aşı karşıtlarının PCR testi ve maske için asbest iddiaları boşa çıktı!

“YANLIŞ BİLGİ”

Yıldız, yapılan analizlerle alakalı öte yandan şu bilgileri paylaştı: “Test ettiğimiz maskeler, eczane ve süpermarketlerde en çok tercih edilen ürünler arasından seçilerek analiz edildi. PCR çubuklarını İSE Maltepe Kızılay Kan Merkezi’nden temin ettik.

Laboratuvarda SEM EDX cihazı yani elektron mikroskop ve enerji dağılım Spektrometresi cihazı ile ölçümler yaptık. Hiçbir ürün de asbest içeriğine rastlamadık. Halkımız maske ve PCR çubuğunda asbest olmadığına emin olsun.

Öte Yandan yalnızca asbest değil grafen dedikleri kimyasal maddede yok. Gözle görülmeyecek kadar küçük tekstil liflerini mikrop yahut bakteri sanan vatandaşlarımız da içini ferah tutsun. Maskeler de mikrop yahut bakteri yok. Birtakım kişiler ya cehaletlerinden ya da kötü niyetlerinden yalan yanlış bilgiler yayıyorlar.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.