‘Aşı’ çalışmasıyla gündeme gelen Prof. Dr. Ercüment Ovalı’dan yeni açıklama

Türkiye’de koronavirüs aşısı çalışmalarına ilişkin paylaşımlarıyla gündeme gelen ve tartışmalara neden olan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, yeni bir açıklama yaptı.

Koronavirüs ile ilgili Türkiye’de aşı çalışmaları yürüten araştırmacılardan olan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, açıklamalarıyla birlikte başlayan tartışmaların ardından sosyal medya hesaplarını kapatmıştı.

Ercüment Ovalı ilk olarak 23 Nisan’da koronavirüs aşısının hazır olacağını açıklamıştı. Ovalı 23 Nisan’da sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Son 1 aydır gece gündüz çalışarak 6 proje 4 ürün ve 3 makale çıkaran kahramanlarıma teşekkür ediyorum. Canım ülkem artık Covid-19’a karşı aşı geliştirebilen az sayıdaki ülkeler arasında” demişti.

BAKAN KOCA ELEŞTİRMİŞTİ

Ercüment Ovalı’nın bu çıkışı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın tepkisini çekmişti.

Yaşanılan bu gelişmelerin ardından bir süre sosyal medyada da gündem olan Ovalı, 15 Haziran’da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Sevgili dostlar. Sosyal medyayı sadece sizleri bilgilendirmek için kullanıyorum. Bir sonraki gelişmeye kadar tweet’imi bu gece yeniden kapatacağım. Görüşmek üzere. Saygılarımla” ifadelerini kullanmıştı.

SESSİZLİĞİNİ BOZDU

Ercüment Ovalı bu açıklamalarının ardından günler sonra sessizliğini bozdu. Prof. Dr. Ovalı, “2 milyon doz aşı ürettik. Testler devam ediyor. Türkiye’de yapılan hayvan testleri başarı ile tamamlandı. Son basamak hayvan testleri için Amerika’dan 22 Haziran’da deney hayvanları gelecekti ancak bir gecikme oldu. 10 Ağustos’ta deney hayvanları gelecek. Genetiği değiştirilmiş koronavirüs ile enfekte olabilen fareler gelecek. 1 ay üzerlerinde testler yapacağız. Ekim sonu gibi insan üzerindeki çalışmalara başlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Aşı için şubat ayını hedefini yineleyen Ovalı, şubat ayı sonunda aşı çalışmalarını tamamlayacaklarını söyledi.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı