Asgari ücretliye 75 TL destek geliyor! Torba yasa komisyondan geçti….

Torba kanun teklifi komisyonda yapılan eklemelerle kabul edildi. Buna göre 2021 senesinin hepsi için 75 TL’lik asgari ücret desteği verilecek. Asgari ücret desteği toplu sözleşmeli yerlerde brüt 7 bin 920 TL’ye kadar uygulanacak. Faizsiz finansman firmalarının tasfiyesinde de TMSF yetkili olacak.
Takip et
Asgari ücretliye 75 TL destek geliyor! Torba yasa komisyondan geçti….
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ekonomide birçok alanda yeni düzenlemeler getiren torba kanun teklifi komisyonda yapılan eklemelerle kabul edildi. Torba teklifin görüşmeleri esnasında AK Partili vekillerin imzasıyla verilen ve kabul edilen önergeyle, 2021 senesinin hepsi için 75 TL’lik asgari ücret desteği verilecek.

Hürriyet’ten Hacer Boyacıoğlu’nun haberine göre, asgari ücret desteği toplu sözleşmeli yerlerde brüt 7 bin 920 TL’ye kadar uygulanacak. Yetkililer, geriye dönük olarak da mahsuplaşma yapılacağını söylüyor. Komisyona düzenlemeyle alakalı bilgi veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem 2016 senesinden bu yana uyguladıkları asgari ücret desteğinin bu sene da maddeyle yürürlüğe gireceğini belirtti.

Desteğin günlük 2.5 lira olacağını söyleyen Erdem, 2020 senesinde kapsam giren asgari ücretli sayısının 17.3 milyon olduğunu da sözlerine ekledi. İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta ise, önergeyi desteklediklerini ifade etti. Usta, “Çünkü burada yalnızca bunu işveren desteği diyerek düşünmeyelim, bunun bir tarafı da işçidir nihayetinde” diyerek konuştu.

Komisyonda söz alan TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç da, 6 aydır gündeme gelmesini bekledikleri maddenin gündeme gelmesinden dolayı memnun olduklarını söyledi.

Görüşmeler esnasında kabul edilen bir öbür düzenlemeyle de tasarruf finansman firmalarının tasfiyesini TMSF yürütecek. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül, “Ortalama 21 firmanın mali vaziyetleri itibarıyla sorunlu olduğu anlaşılıyor. BDDK’nin girdiği hesaplar çerçevesi içerisinde kasalarında yeterince para olmadığı.

Toplam bu sektörde 387 bin mudi var. Tasfiye konusunda uzmanlaşmış TMSF’ye devir suretiyle oradaki buradaki mağduriyetin minimize edilmesi için çaba sarf edilecek” diyerek konuştu. Gül, HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’ın “Şuanda de bu evim firmalarının skandalıyla karşı karşıyayız. 387 bin korkunç bir rakam. Bunların kaçı mağdur?” sorusuna ise, “Mağdur olma olasılığı hemen hemen yüzde 10’u, 40 bin civarında” cevabını verdi.

İş dünyasından teşekkür

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, asgari ücret desteğine ilişkin düzenlemenin kabul edilmesinden büyük memnuniyet duyduklarını söyledi. Akkol, “Bütün süreç güzel bir noktaya bağlandı ve asgari ücret desteği kabul edildi. Yapıcı çağrılarımıza cevap veren başta Cumhurbaşkanımız Erdoğan olmak üzere, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Prof. Dr. Vedat Bilgin’e, bakanlarımıza, komisyon mensubu vekillerimize ve bürokratlarımıza teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.