Asgari Ücret Görüşmeleri Devam Ederken Sendikaların Talebi Belli Oldu

Asgari ücret görüşmelerinde sendikalar asgari ücretin 2578 lira olmasını talep etti.

Asgari Ücret Tespit Komsiyonu’nda işçileri temsil eden Türk-İş, bu sene Hak-İş ve DİSK ile beraber hareket edip ortak bir rakam açıklama kararı almıştı. Yetkili sendika Türk-İş, Hak-İş ve DİSK ile beraber 2020 için asgari ücret isteklerini ortak basın toplantısıyla açıkladı. Buna göre sendikalar, asgari ücretin en az 2 bin 578 lira olmasını talep etti. Yapılan ortak açıklamada, “Bu rakamdan geri adım atmayacağız” dendi.

TÜRK-İŞ, PAZARLIK BAŞLAMADAN 2.578 LİRA DEMİŞTİ

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücrette zam pazarlığı başlamadan önce, 2 bin 578 liranın altında bir miktarın pazarlığını yapmayacaklarını belirtmişti.

MİLYONLARIN MAAŞ ZAMMI İÇİN BİR TOPLANTI DAHA YAPILACAK

0Asgari ücret zammı için Asgari Ücret Tespit Komisyonu bir toplantı daha yapacak. Bu toplantı sonrası alınan ortak kararla zam oranı belli olacak. Komisyon ilk toplantısını 2 Aralık’ta hükümet temsilcisi olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda gerçekleştirmişti. İkinci toplantı 10 Aralık’ta işçi temsilcisi olan Türk-İş’in ev sahipliğinde gerçekleştirilirken, üçüncü toplantı da işveren temsilcisi TİSK’in ev sahipliğinde yapıldı. Son toplantı ise gene Bakanlık’ta gerçekleştirilecek.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, kanun gereği 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bakanlığın tespit ettiği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Geçtiğimiz sene asgari ücrete yüzde 26,05 oranında zam yapılmış, 417 lira artan ücret, net 2 bin 20 lira olmuştu.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı