Asgari ücret belli oldu mu? enflasyona ek zam yapılacak!

7 milyondan azla çalışanın gözü kulağı tespit edilecek olan asgari ücrette. Sendikalar en az 4 bin lira isterken, Çalışma Bakanlığı’nın hazırladığı rakam kulislere sızdı. Bakanlık, enflasyon artı yüzde 8-10 puan üzerinde bir rakam belirledi. İşte o rakam….
Takip et
Asgari ücret belli oldu mu? enflasyona ek zam yapılacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Asgari ücretle alakalı son viraja girildi. Hükümet cephesinde asgari ücrete dair bir araştırma yapıldığı öğrenilirken, 3600 ek gösterge ve emekli maaşlarının iyileştirilmesi konusunda yapılan çalışmaların da devam ettiği söylendi. Hükümet kanadında enflasyon artı 8-10 puan tartışılırken, asgari ücretin 3 bin 600 lira civarında olacağı iddia ediliyor.

AK Parti’ye bir kaç defa brifing verildi

Edinilen bilgiye göre, Çalışma Bakanlığı’nda Asgari Ücret, 3600 gösterge ve emekli maaşlarının iyileştirilmesi başlıkları altında yapılan çalışmalar konusunda, iktidar partisine bir kaç defa bilgi verildi. Parti kurmaylarıyla yapılan toplantılarda, ‘ihtimaller ve yapılabilirlik’ üstüne değerlendirmeler yapıldığı öğrenildi.

İşte asgari ücrette artış ihtimalleri…

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, bakanlık özel bir araştırma yaptırarak, sektörel asgari ücret uygulamasını da değerlendiriyor. Tespit Edilecek asgari ücretin enflasyonunun ne kadar üstünde olacağına ilişkin alternatifler ortaya kondu. Enflasyon artı 8-10 puan önerilerinin değerlendirildiği, bunun da 3 bin 600 lira civarında bir rakam edeceği söyleniyor.

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin rakam telaffuz etmiyor

Fakat Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yaptığı toplantılarda rakam telaffuz etmek yerine genel dengeler üstünden bilgi verdiği öğrenildi. Toplantılarda, asgari ücretin ekonomik dengelerin dışında yüksek belirlemesinin, bütün ücret sıkalasını bozabileceği, asgari ücretle işçi çalıştıran küçük işlemelerin kayıt dışı çalıştırma yolunu tercih edeceği, bunun da çalışanlar aleyhine netice doğurabileceğine dair değerlendirmeler yapıldı.

Devletin ödediği prim desteği 75 liradan 100 liraya çıkıyor

Öte Yandan, devletin işverene ödediği 75 liralık prim desteğinin, 100 lira olarak uygulanmasının da gündemde olduğu söylendi. Bakan Bilgin’in öte yandan, “Asgari ücretten verginin kaldırılması münakaşası doğru değil, mümkün de değil. Bu kesintilerle çalışanların sağlık harcamaları, sosyal güvenlik giderleri karşılanıyor. Ama sektörel asgari ücreti tartışıyoruz. Seçenekleri değerlendirerek, karar vereceğiz. Belli meslekler var ki; belki standart ücretin üstünde olabilecek” dediği öğrenildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.