Aselsan insansız kara aracının seri üretimine başlıyor!

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN, orta sınıf silahlı insansız kara aracı üretimiyle ilgili imzaları attı. ‪İmzalanan proje, ile planlanan insansız kara aracının seri üretimine geçilecek.

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen ve güvenlik kuvvetlerinin kullanımına sunulan insansız kara araçlarına “mini tank” olarak da nitelendirilen yenileri eklenecek.

İnsansız sistemlerin savunma ve güvenlik alanındaki kullanımı giderek artıyor. Özellikle asimetrik savaş şartlarında, keşif-gözetleme-istihbarat, savunma, lojistik destek ve benzeri faaliyetleri hızlı ve etkin bir biçimde, personel kaybı vermeden yürütmek üzere kara, deniz yahut havada çalışabilen ve kendi kendine karar verebilen insansız sistemlere ihtiyaç duyuluyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı da güvenlik kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu insansız kara araçlarının yerli olarak üretilmesi ve çeşitlendirilmesi için bir dizi proje yürütüyor.

Aselsan insansız kara aracının seri üretimine başlıyor!

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, AA muhabirine, bu projelerde gelinen aşamaya ilişkin bilgi verdi. Demir, yakın zamanda Mehmetçik’in kullanımına yeni robot yardımcılar sunacaklarını belirtti.

Hafif ve orta sınıf 1’inci seviye insansız kara araçları prototiplerine yönelik yürütülen çalışmaları hatırlatan Demir, şu şekilde devam etti:

“Orta sınıf 2’nci seviye için ASELSAN ile sözleşme imzaladık. Katmerciler’in de platform üreticisi olacağı projeyle silahlı insansız kara araçları Kara Güçleri Komutanlığına teslim edilecek. ‪Proje, keşif, gözetleme, hedef tespiti yapan, üstüne silah sistemleri ve ihtiyaç duyulan başka sistemlerin takılabildiği, uzaktan komuta edilebilen, otonom olarak kullanılabilen, üstün hareket yeteneğine sahip insansız kara aracı geliştirilmesini ve seri imalatını içeriyor.”

TEKNOLOJİK ALTYAPI MÜKEMMELLEŞTİ

ASELSAN, geleceğin savaş alanlarında yaygın bir biçimde kullanılacak, uzaktan kontrol edilebilen, kendi başına karar verme ve uygulama kabiliyetine sahip, her türlü şartta görev yapabilen, değişik boyutlarda insansız sistemlerin geliştirilmesine ve üretilmesine yönelik çalışmalar yürütüyor.

Şirket bugüne kadar Türk Silahlı Güçlerine insansız sistemler alanında çeşitli milli ve yüksek teknolojiye sahip ürünler kazandırdı. Güvenlik kuvvetleri, ASELSAN ürünü insansız hava, deniz ve kara araçlarını, bomba imha robotlarını uzun senelerdir kullanıyor.

ASELSAN, seneler içinde insansız sistemler alanındaki teknolojik altyapısını mükemmelleştirdi, yerli ve yabancı platform üreticileriyle ortaklıklar geliştirdi.

MEHMETÇİK’İN YANINDA OLACAK

ASELSAN ve Katmerciler’in bir süredir üstünde çalıştığı ve “mini tank” benzetmesi yapılan silahlı insansız kara aracı, son kullanıcı görüş ve önerileri doğrultusunda geliştirildi.

Uzaktan kumandalı ve otonom araç, elektrikli ve hibrit modelleriyle çok düşük termal iz nitelikleriyle görev yapabilecek.

Güçlendirilmiş yürüyüş sistemleri ve süspansiyona sahip araç, arazi ve yol şartlarında üstün performans sergileyecek.

Platform, her türlü sürüş koşulunda (yüzde 60 tırmanma dahil) stabilizasyonu, yüksek atış olanağı, yüksek hız ve mobilite, zırh opsiyonu, çok çeşitli silah sistemlerini kullanabilme gibi kabiliyetlere sahip olacak.

Uydu bağlantısı entegrasyonuyla kumanda menzili sınırsız hale getirilebilecek.

Platform, ağır ve hafif silahlara sahip silah istasyonu, keşif gözetleme aracı, hasta taşıma aracı, yük taşıma aracı, roket platformu ve amfibi çıkartma operasyonlarında görev alabilecek konfigürasyonlarıyla kullanıcıya geniş bir yelpazede seçenekler sunuyor.

Araç sahip olduğu özelliklerle kendi başına sınırda devriye atarak, bölgeyi haritalandırarak, çevreyi izleyerek hem çevre hakkındaki bilgileri hem de belirlediği hedefleri merkeze gönderebilecek. Araç, ASELSAN’ın Sarp Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi entegre edilen versiyonuyla hedefi otomatik tespit ve imha edebilecek.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı