adplus-dvertising

Aşık Maksut Feryadi neden “Harvard” tarafından çağrıldı? Aşık Maksut Feryadi kimdir?

Aşık Maksut Feryadi, İbo Show’un 11 Mayıs akşamında yayınlanan yeni bölümünde konuk olarak yerini aldı. Peki İbo Show konuğu Aşık Maksut Feryadi kimdir? Aşık Maksut Feryadi kaç yaşında ve nereli? Aşık Maksut Feryadi, Türk halk ozanı saz virtüözüdür. İşte detaylar…
Takip et
Aşık Maksut Feryadi neden “Harvard” tarafından çağrıldı? Aşık Maksut Feryadi kimdir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Maksut Koca veya tanınan adıyla Aşık Maksut Feryadi hakkında bilgiler araştırılıyor. Aşık Maksut Feryadi’nin müziğe ilgisi küçük yaşlarda başladı. Önce yöresindeki, daha sonra ise başka bölgelerdeki birçok aşıkla tanıştı ve bilgisini pekiştirdi. İşte Aşık Maksut Feryadi hakkında detaylar…

Aşık Maksut Feryadi neden “Harvard” tarafından çağrıldı? Aşık Maksut Feryadi kimdir?

AŞIK MAKSUT FERYADİ KİMDİR?

1961, Arpaçay, Kars doğumlu Aşık Maksut Feryadi 61 yaşındadır. İlköğrenimi köyünde tamamladı ancak imkansızlıklar yüzünden eğitim hayatına devam edemedi. Küçük yaşlarda müziğe ilgi duyan Aşık Maksut Feryadi ilk bağlama derslerini babasından aldı. Ardından kendini geliştirdi. Önce yöresindeki, daha sonra ise başka bölgelerdeki birçok aşıkla tanıştı ve bilgisini pekiştirdi. Ancak asıl ustası ise Sosgertli Hicrani oldu. Önceleri anonim türküler dile getiren Feryadi, zamanla kendi türküleriyle duyulmaya başladı.

Kısa sürede Kars’ta ün yapan Aşık Maksut Feryadi 16 yaşındayken İstanbul’a geldi ve 1 ay içerisinde ilk kasedini çıkardı. Sonrasında müzisyenlik hayatında çok sayıda çalışmalara imza attı.

Ödüllü şarkıcı Fransa, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, ve Rusya’nın bulunduğu birçok kenti kendi imkanlarıyla ya da gelen davetlerle dolaşan Feryadi, aşıklık geleneğini anlatıp, türküler söyledi. Aşıklık geleneğine ve halk şiirine ilişkin söyleşi ve konferanslar vermesi için Harvard Üniversitesi tarafından ABD’ye davet edildi.

Aşık Maksut Feryadi neden “Harvard” tarafından çağrıldı? Aşık Maksut Feryadi kimdir?

Aşıklık geleneğine ve halk şiirine ilişkin söyleşi ve konferanslar vermesi için Harvard Üniversitesi tarafından ABD’ye davet edildi. 1996 yılında Bağcılar’da kurduğu Halk Ozanları Kültür Evi bünyesinde çalışmalarını sürdürdü. 15 albüm hazırlayan Feryadi, yazdığı şiirlerden oluşturulan Sular Yandı isimli şiir kitabını 2007 yılında yayımlandı. 2020 yılı Şubat ayında Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığınca “Yaşayan İnsan Hazinesi” ödülünü aşıklık geleneğinin usta-çırak ilişkisi içinde gelecek nesillere ulaştırılması ve genç aşıkların yetişmesindeki çalışmaları nedeniyle almıştır.

Eserleri
1996 yılında kurmuş olduğu Halk Ozanları Kültür Evi’nde çalışmalarını sürdürmeye devam eden Feryadi, bu güne denk toplamda 15 adet albüme imza attı. Yazmış olduğu bazı şiirleri ise ders kitaplarında yer aldı. Şiirlerinin bir bölümünü 2007 yılında ‘’Sular Yandı’’ adlı yapıtı ile okuyucularıyla buluşturdu. Ek olarak Birsen Gicili tarafından bir tez de kendi adına yazılmıştır.

Aşık Maksut Feryadi; Ne Gereği Var, İhtiyacı var adında yazmış olduğu şiirlerini bestelemiş ve türkü olarak söylemiştir. Eserlerinde en çok öne çıkanlar bunlardır. Aynı zamanda birçok albümü ve şarkısı da bulunur.

Aşık Maksut Feryadi neden “Harvard” tarafından çağrıldı? Aşık Maksut Feryadi kimdir?

Albümleri
Aşık Havaları
Leyli Can
Yüreğin Yansın
Sensiz Uzaklarda Ana
Leyli Can
Şarabanı
Beri Gel
Gelmezsen Öldüm
Keyfeyle
Kirpiğimle Yol Süpürdüm
Rüzgara
Gül Utansın
Kimde Var
Aşıklar Gecesi
Sazım Ağlar
Seher Rüzgârı Gibi
Sular Yandı
Yorgun Dizlerim
Şahım
Günümüzde de hala aktif olarak mesleğini sürdüren sanatçımız, İstanbul’da yaşamını devam ettirmektedir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.