Artvin ve Ardahan’da fırtına çatıları uçurdu!

Artvin'in Şavşat ilçesinde fırtına nedeniyle, bazı köylerdeki evlerin çatıları uçtu; hasar gören 28 ev, 12 ahır ve 24 samanlık da kullanılmaz hale geldi. Ardahan Valisi Mustafa Masatlı da dün etkili olan fırtınada 152 binanın hasar gördüğünü söyledi.
Takip et
Artvin ve Ardahan’da fırtına çatıları uçurdu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ARTVİN

İlçede dün akşam saatlerinde başlayıp, hızını artıran rüzgar, hayatı negatif etkiledi. Rüzgar sebebiyle, ilçeye bağlı Pınarlı, Aşağı Koyunlu ve Yukarı Koyunlu köylerinde bazı evlerin çatıları uçarken, hasar gören 28 ev, 12 ahır ve 24 samanlık kullanılmaz hale geldi. Etkili olan rüzgar sebebiyle bazı traktörler de zarar gördü. Jandarma ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ekipleri, bölgedeki köylere giderek, yöre sakinlerinin sıkıntılarının çözülmesi için çalışma başlattı.

‘YILLARDIR BU ŞEKILDE FIRTINA OLMAMIŞ’

Kaymakam Musa Göktaş, geçmiş olsun dileklerinde bulunarak, “Yıllardır bölgede bu şekilde bir fırtına olmamış. Fırtınadan evleri zarar gören vatandaşlarımıza konaklama yerleri ayarlandı. Aç ve açıkta kimse bırakılmadı. Fırtınanın zarar verdiği tüm köylerimize ulaştık. Fırtınadan zarar gören vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Kaymakamlık olarak ne gerekiyorsa yapacağız. Devletimiz hiçbir vatandaşımızı aç ve açıkta bırakmaz. İlgili birimlerimize lüzumlu talimatları verdik. Yaralar en kısa zamanda sarılacaktır. Can kaybı olmaması sevindirici oldu” şeklinde konuştu.

‘SAĞ OLSUN EKİPLER HEMEN GELDİ’

Pınarlı köyü Muhtarı Oktay Çelik de ekiplerin hemen yardıma koştuğunu anlatarak, “Köyümüzün yaşlıları ile konuştum. Senelerdir bu şekilde bir fırtına olmamış. Fırtına sonrası hemen Kaymakamımıza ve Şavşat Jandarma Komutanlığına bilgi verdik. Çok sağ olsunlar hemen ilgilenerek köyümüze ekipler geldi. Lüzumlu çalışmayı yaptılar. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Benim köyüm Artvin’in en büyük köyüdür. Öbür köylerde de hasar varmış ama en büyük hasar benim köyümde. Köyüme bağlı 6 mahallede zarar var. Zarar tespiti yapılacak, ben 300 bin TL zarar olduğunu düşünüyorum” diyerek konuştu.

‘CANIMIZI ZOR KURTARDIK’

Ev, ahır ve samanlık çatısı uçan köyde yaşayan Aslan Demir (91), “Yıllarca bu köyde yaşıyorum. Ben bu şekilde bir fırtına görmedim. Canımızı zor kurtardık. Sağ olsun devletimiz. Herkese çok teşekkür ediyorum. Onları görünce çok duygulandım. Bir an çaresizliğimi unuttum. Ne büyük devletimiz ne iyi idarecilerimiz varmış” şeklinde konuştu.

Öte yandan, şiddetli yağmur ve fırtına sebebiyle bazı köylerdeki ormanlık alanlar da zarar gördü.

ARDAHAN

Doğu Anadolu’yu etkisi altına alan fırtına, Ardahan’da büyük zarara yol açtı. Hızı 70 kilometreyi geçen fırtına sebebiyle Ardahan kent merkezindeki birçok binanın çatısı uçtu. Fırtına nedeniyle Ardahan’da 1 kişi yaşımını yitirirken, 3 kişi de yaralandı. Görevliler tarafından yapılan ilk tespitlerde şehirde 11’i kamu olmak üzere 152 binada hasar olduğu tespit edildi.

‘EKİPLERİMİZ ŞU AN SAHADA’

Fırtınada çoğunluğu çatı olmak üzere binalarda hasar oluştuğunu söyleyen Ardahan Valisi Mustafa Masatlı, “11’i kamu binası olmak üzere 137’si şahıs, 4’ü ise iş yeri çatısı toplamda 152 binada büyük küçük hasarlar oluşmuş. Bunların büyük kısmı çatılardan oluşmakta. Ekiplerimiz hasarların vaziyetini değerlendirmek için şu an sahada” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.