Artık şirketler de Kur garantili TL mevduat hesabı açabilecek!

MERKEZ Bankası tarafından Döviz hesaplarının Türk Lirası mevduata çevrilmesi esaslarında düzenleme yapıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre; firma ve kurumlar da artık döviz hesabını TL mevduata çevirebilecek. Tüzel kişiler 6 ay yahut 1 sene vadeli TL mevduat hesabı açabilecek.
Takip et
Artık şirketler de Kur garantili TL mevduat hesabı açabilecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına dönüşümün desteklenmesi hakkında Tebliğ’de değişiklik yapılmasına dair Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, Tebliğin amacının yurt içi yerleşik gerçek ve tüzel kişilerin döviz tevdiat hesaplarının ve döviz cinsinden katılım fonlarının Türk lirası vadeli mevduat ve katılma hesaplarına dönüşmesi halinde mevduat ve katılım fonu sahiplerine sağlanacak desteğe ilişkin usul ve esasları düzenlemek olduğu söylendi.

Tüzel kişilere 6 ay ve 1 sene vadeli hesap açma yetkisi

Aynı Tebliğin 3’üncü maddesinin birinci fıkrasına bent eklendi. Buna göre Bankalar ve Merkez Bankası’nın tespit ettiği mali kuruluşlar ise uygulamadan faydalanamayacak. Tüzel kişiler 6 ay yahut 1 sene vadeli mevduat hesabı açabilecek. Dolar, Euro ve sterlin cinsindeki döviz hesapları ile katılım hesapları Türk Lirası’na dönüştürülebilecek.

İHA’nın haberine göre; banka tarafından yurt içi yerleşik gerçek kişiler için 3 ay, 6 ay yahut 1 sene vadeli ve yurt içi yerleşik tüzel kişiler için 6 ay yahut 1 sene vadeli Türk lirası mevduat yahut katılma hesabı açılacağı söylendi.

Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girecek. Bu Tebliğ hükümlerini Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı yürütecek.

Artık şirketler de Kur garantili TL mevduat hesabı açabilecek!Artık şirketler de Kur garantili TL mevduat hesabı açabilecek!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.