adplus-dvertising

Artık kapalı kalan iş yerleri kira ödemek zorunda değil!

AK Parti tarafından düzenlenen yeni yargı reform paketi ile borçlar kanunu üzerinde de değişiklik yapılıyor. Buna göre salgın gibi sıra dışı durumlarda kapalı kalmak zorunda kalan esnaf mal sahibine bu süre içerisinde kira ödemek zorunda kalmayacak.
Takip et
Artık kapalı kalan iş yerleri kira ödemek zorunda değil!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yargı Reformu Paketi kapsamında Borçlar Yasası’nda yapılacak değişiklikle; salgın, olağanüstü vaziyetler, terör ve savaş gibi hallerde kapatılan iş yerleri, idarenin kararı ile kapalı kaldıkları süreye ilişkin kiradan sorumlu olmayacak.

MÜLK SAHİBİNE KİRA ÖDEMEME HAKKINA SAHİP OLACAKLAR

Bu düzenleme herhangi bir olağanüstü vaziyet sebebiyle faaliyetlerine ara verilen bütün iş yerlerini kapsayacak. Örneğin, salgın sebebiyle kapatılan kafe-restoranlar gibi işyerleri, kapalı kaldıkları süreye ait kira bedelini mülk sahibine ödememe hakkına sahip olacak.

MAHKEMEYE GİTMEDEN ÇÖZÜLECEK

AK Parti’nin hukukçu kurmayları “Özellikle salgın döneminde de görüldü ki, kapatıldığı için binlerce iş yeri, kirasını ödeyemedi. Mevcut mevzuata göre kiralayan ile kiraya veren arasındaki bu tip uyuşmazlıklar fakat mahkeme yoluyla çözülebiliyor. Yeni düzenleme ile mahkemeye gitmeden, kapalı kalınan süreye ilişkin adım atılıyor” değerlendirmesini yaptı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.