Artık emekli olmak için işten ayrılmaya şartı yok!

Anayasa Mahkemesi (AYM), Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun başvurusu doğrultusunda emekli aylığı başvurusuna ilişkin kritik bir iptal kararı verdi. İşte ayrıntılar…
Takip et
Artık emekli olmak için işten ayrılmaya şartı yok!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yüksek Mahkeme, emekli aylığı tahsis talebinde bulunmak için “işten ayrılma” koşulu aranması kuralını anayasaya aykırı bularak iptal etti.

Artık emekli olmak için işten ayrılmaya şartı yok!

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, 506 sayılı Sosyal Sigortalar Yasası’nda yer verilen ve hizmet akdine bağlı olarak çalışan sigortalının yaşlılık aylığı talebinde bulunabilmesi için çalıştığı işten ayrılması koşulunu öngören kuralın, çalışma hak ve özgürlüğünü ihlal ettiği gerekçesiyle Anayasa’ya aykırı olduğunu iddia etti.

OY BİRLİĞİYLE İPTAL Artık emekli olmak için işten ayrılmaya şartı yok!

Milliyet’ten Aslıhan Altay Karataş’ın haberine göre müracaatı 14 Ocak’ta görüşen AYM, itiraz konusu kuralı anayasanın, “temel hak ve özgürlüklerin sınırlanması” hakkında 13. ve “sosyal güvenlik hakkı” hakkında 60. maddelerine aykırı bularak iptaline oy birliğiyle karar verdi.

Artık emekli olmak için işten ayrılmaya şartı yok!

Resmi Gazete’de yayımlanan gerekçeli kararda, yaşlılık aylığının sigortalıya uzun vadeli sigorta kollarından ömür boyu ödeme vadeden bir sigorta türü olup “sosyal güvenlik hakkı” kapsamında olduğu söylendi. Öte Yandan itiraz konusu kuralın bu hakkı sınırladığına dikkat çekildi.

Artık emekli olmak için işten ayrılmaya şartı yok!

Öte yandan bazıları hem SSK’lı hem de Bağ-Kur’lu çalışanların geçmişteki hizmetlerini nasıl birleştireceklerini merak ediyor. Önce, iş yeri sahiplerinin ya da ortakların Bağ-Kur’dan mı, yoksa SSK’dan mı emekli olabileceklerine değinelim.

Hürriyet’ten Noyan Doğan’ın yazısı: Artık emekli olmak için işten ayrılmaya şartı yok!

Esasında soruların temelinde yatan gerekçe, firma sahipleri ve ortakları, emeklilik koşullarının daha kolay, emeklilik gelirlerinin de daha iyi olması sebebiyle Bağ-Kur’dan (4/B) değil de SSK’dan (4/A) emekli olmak istiyor. Peki, bu mümkün mü?

Artık emekli olmak için işten ayrılmaya şartı yok!

Firma sahipleri, ortakları ve kendi ismine çalışanlar, yani Bağ-Kur’lular, 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren kendi şirketlerinde SSK’lı olarak çalışamıyor, kendilerini SSK’lı gösteremiyorlar. Bağ-Kur’lu olmak zorundalar ve Bağ-Kur üstünden, yani 4/B’li olarak emekli olmak durumundalar.

Firma ortakları hakkında şu şekilde bir vaziyet da var; önceden Bağ-Kur’lu olan firma ortakları sonradan SSK’lı olsalar da sigortalılıkları geçerli olmuyor. Şu Şekilde ki; Bağ-Kur kapsamındaki firma ortakları, sonradan 4/A’lı olurlarsa yahut kendilerini firmada SSK’lı olarak çalışıyor gösterirlerse, Bağ-Kur sigortalılığı son bulmadan, SSK’sı devreye girmiyor. Bu kapsamda da SSK’sı iptal edilip, Bağ-Kur sigortalılığı geçerli oluyor.

Artık emekli olmak için işten ayrılmaya şartı yok!

Örneğin, firma ortağısınız, 2000 senesinin başında Bağ-Kur’a kaydınızı yaptırdınız, fakat 2008’in başında SSK’ya geçtiniz; bu vaziyette 2008’in başında başlayan sigortanız geçersiz sayılacak, Bağ-Kur sigortalılığınız devam edecek.

En çok merek edilen konulardan bir örnek daha vereyim. Firma ortağı olup da Bağ-Kur’a kayıt yaptırmayıp, SSK’ya kayıt yaptırırsanız ve sonradan firma ortaklığınız son bulursa; firma ortağı olduğunuz tarihten itibaren Bağ-Kur’lu sayılacaksınız, 4/A statüsündeki sigortanız iptal edilecek, SSK’da geçirdiğiniz süre Bağ-Kur’a sayılacak.

SSK’LI KENDİ İŞİNİ KURABİLİR Artık emekli olmak için işten ayrılmaya şartı yok!

Okuyuculardan en çok gelen soru ise, 4/A’lı olarak çalışırken, sonradan firma sahibi ya da ortağı olunca SSK’nın devam edip, etmeyeceği yönünde.

Ekim 2008 öncesinde SSK’lı olarak çalışırken gerek çalıştığı işyerine gerekse de başka bir işyerine ortak olunması halinde bu kişiler, SSK sigortalılığı kesintiye uğrayana kadar Bağ-Kur kapsamına alınmıyor. Öncesinden SSK’lı olarak başlandıysa, ardından da SSK’lı olarak devam edilebiliyor.

Artık emekli olmak için işten ayrılmaya şartı yok!

Özetle; firma sahipleri ya da ortakları 1 Ekim 2008 tarihinden sonra kendi şirketlerinde SSK’lı olamıyorlar. Bu vaziyetin tek bir istisnası var; o da, firma ortağı olan ve kendini SSK’lı olarak gösterenler firmada kendinden başka SSK’lı kalmadığı vaziyette, firmanın de sermaye şirketi olması halinde SSK sigortalılığı devam eder.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.