Artık Çalışanlar Tuvalette 5 Dakikadan Fazla Vakit Geçiremeyecek

İşverenler çalışanların tuvalette fazla vakit geçirmemeleri için bir yöntem geliştirdi. Uzun süre oturmayı zorlaştıran klozet tasarımı tepkilere yol açtı.

İngiltere merkezli Staffordshire eyaletinde bulunan “StandardToilet” firmasının aynı ismi taşıyan tasarımı, kurumsal iş yerlerinde kullanılabilmesi için geliştirildi.

Mahabir Gill imzalı bu tuvalet, normal bir tuvalete oranla 13 derece bir eğime sahip.

Bu eğiklik bacaklarda bir gerilime sebep olarak üzerinde beş dakikadan fazla vakit geçirmeyi imkansız hale getiriyor.

Fiyatları 150 ile 500 pound (yaklaşık 1.160 TL ile 3.870 TL) arasında değişen bu tuvaletler için yerel konseylerden ve yol üstündeki benzin istasyonlarından hatırı sayılır miktarda talep aldıklarını belirten şirket, çalışanların tuvalette geçirdikleri zamanın verimliliği azalttığını düşünen ofis yöneticilerini hedeflediklerini belirtti.

TUVALETTE UZUN SÜRE VAKİT GEÇİRMEK 4 MİLYON STERLİNE MAL OLUYOR

“Sadece İngiltere’de çalışanların mola sürelerini uzatması, sektöre 4 milyon sterline mal oluyor” diyen tuvaletin tasarımcısı Mahabir Gill, “eğik tuvaletin duruşu düzeltmek, bacak kaslarını çalıştırarak iskelet-kas bozukluklarını hafifletmek, geleneksel tuvaletlerin yol açtığı hemoroit gibi soruları azaltmak şeklinde sağlığa faydalı yanları” olduğunu da aktardı.

3 derecelik eğikliğin zor ancak zararsız olduğunu belirten Gill, “Bundan daha fazlası sorunlara yol açabilir, 13 derece çok da zahmetli değil ama eninde sonunda kalkmak isteyeceksiniz” diye konuştu.

Sağlık ve güvenlik alanında hizmet veren Protecting UK isimli şirketin, İngiltere’de temmuz ayında sekiz kentte yaptığı bir araştırmasına göre, “işyerinde tuvalette geçirilen süre 28 dakikaya kadar çıkabiliyor. Bu, her bir çalışanın bir haftada mesaisinin iki-iki buçuk saatini tuvalette geçirmesi anlamına geliyor. Verilere göre şirketler her bir çalışan için 1533 pound (yaklaşık 11.870​ TL) zarar ediyor.” denildi.

TEPKİLER BÜYÜYOR

Ancak bu tasarımla birlikte tepkiler çığ gibi büyüdü.

Güvenli ve ulaşılabilir tuvalet kullanımına dair bir proje olarak başlatılan ‘Around the Toilet’ inisiyatifinden Charlotte Jones, “Tuvalette geçirilen zamanı bir tehdit olarak görmek meseleye tamamen yanlış taraftan bakmak anlamına geliyor. Mesaideyken tuvaletin sığınılacak bir yer gibi görünmesi, ağır iş yüküne, yetersiz ofis alanlarına ve yönetime dair daha fazla şeyi anlatabilir” diye konuştu.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı