adplus-dvertising

Arsalarını Polat Piyalepaşa’ya satmak istemeyenlerin elektrik kabloları kesildi

Beyoğlu’nda arsalarını Polat Piyalepaşa’ya satmak istemeyen mahallelilerin elektrik kabloları kesildi. Herhangi bir tebligat gelmediğini belirten mahalleli, “Yeşilçam filmlerinde izlediklerimiz başımıza geldi” diye vaziyete isyan etti.
Takip et
Arsalarını Polat Piyalepaşa’ya satmak istemeyenlerin elektrik kabloları kesildi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kentsel dönüşüm çalışmaları çerçevesinde Beyoğlu İstiklal Mahallesinde başlayan Polat Piyalepaşa konut ve rezidans projesinde 8 sene geride kaldı. Şirket, projenin tamamlanması için mahalledeki arsa sahipleriyle pazarlık masasına oturdu. Fakat iddiaya göre, şirket yetkilileri mahalledeki arsaları piyasa fiyatının oldukça altına satın almak istedi. Birçok mahalle sakini de arsalarını rayicin altında vermeyi kabul etmedi ve bu nedenle şirket ile anlaşma sağlanamadı. Süreç devam ederken bir kaç gün önce, şirketin teklifini kabul etmeyen mahalle sakinlerinin evlerine giden elektrik kabloları kesildi. Mahalleli elektrikleri kesilmeden önce herhangi bir tebligat ya da uyarı yapılmadığını, elektriklerinin usulsüz şekilde kesilerek mağdur edildiklerini belirtti.

Arsalarını Polat Piyalepaşa’ya satmak istemeyenlerin elektrik kabloları kesildi

“Elektrik kablolarımızı usulsüz biçimde kestiler”

Mahalle sakinlerinden Cesim Aydın, elektriksiz bırakılarak mağdur edildiklerini belirtti. Aydın, kesilen kabloların tehlike saçtığını da ekleyerek, “Son 7-8 senedir burada Adnan Polat’ın baskılarından dolayı evimizi satmadık. Satanlarınkini ucuz bir biçimde satın aldılar. Bizi de mağdur etmek için elektrik kablolarımızı kesiyorlar. Kablolarımızı kesip atmışlar. Teşvikle mi yapıldı bilmiyoruz. Elektrik idaresini arıyoruz, idareden bize elektrik akımının aktif olduğunu söylüyorlar. Ama buna karşın gelip kablolarımızı usulsüz biçimde kestiler. Hayati tehlike taşıyor. Çocuklar var, burada binada yaşayan insanlar var. Mağduruz, devletimizden yardım istiyoruz. Buraları da kendi çabalarımızla kapattık. Geceleri tinerciler buraya geliyor. Neticede burada yaşayan aileler, çocukları falan olduğu için büyük sıkıntı arz ediyor” şeklinde konuştu.

“10 kişinin hissesinin olduğu yere bir kişilik hisse parası veriyorlar”

Şirketin geçmişte, burada yaşayanların mağdur edilmemesi için hükümete söz verdiğini belirten Mehmet Güler, “Mahallemizde 8 yıldır bir sıkıntı var. Burası inşaat alanına dönüştü ama kimin ne olduğunu bilmiyoruz. O tarafı 1’inci ve 2’nci bölge diyerek ayırdılar. 1’inci bölge kentsel dönüşüm alanı olarak görüldü burası da ticari alan. Zaten projelerinde gösteriyorlar. Buradaki insanların mağdur etmeden ayrılması için hükümete, insanlara, yetkililere söz verilmiş. 8 yıldır birçok insan gitti ama bizim gibi insanlar anlaşamadı. Anlaşamayan insanlara da ceza olarak bu yıl aktif baskı yapılmaya başlandı. Elektriklerin kesilmesi, aşırı derecede gürültü yapılması gibi. Şuanda de elektriklerimizi kestiler. Hiç kimse bir yetki bir şey göstermedi. Elektriğini kesiyorum, evinde hasta mı var, sökerin mi var, dolabında yiyecek içeceğin mi var diyerek sorulmadı. Öyle ya oksijene bağlı insanla yaşıyor, sordular mı elektriğinizi kesiyoruz, tedbir alın diyerek. Bir teklif şu, 6,7,10 kişinin hissesinin olduğu yere bir kişilik hisse parası veriyorlar. Vaziyet vahim” diyerek konuştu.

Arsalarını Polat Piyalepaşa’ya satmak istemeyenlerin elektrik kabloları kesildi

“Yeşilçam filmlerinde izlediklerimiz başımıza geldi”

Şirketin teklif ettiği meblağların adil olmadığını ifade eden Emine Güler, “Bize, “Sizde niye sıkıntı var, sizinle neden anlaşamıyoruz?” diyorlar. Sen kalkıp da 500 metrekare olan yere de aynı parayı veriyorsun, 50 metrekare olan yere de aynı parayı veriyorsun. Bu adalet mi? Adamları var, buradan geçerken bulaşıyorlar. Laf atıyorlar, “Gideceksiniz, belediye sizi atacak, enkazın parasını da siz vereceksiniz, elektriğiniz, suyunuz kesilecek” diyorlar. Ve elektriğimiz kimseye sorulmadan, tebligat verilmeden kesildi. Burası koca bir alan ve burada bir proje çıktıysa yapılsın ama adaletli olmak gerekir. Yeşilçam filmlerinde izlediklerimiz başımıza geldi. Daha kötüsü var. Yeşilçam zamanında bu şekilde bir vaziyet yoktu. Hangi çağda yaşıyoruz da bu hale geldik” dedi.

“Elektriğim bağlanmadan gitmeyeceğim”

Sorgusuz sualsiz elektriği kesilenlerden biri 70 yaşındaki bir kadındı. Vaziyete isyan eden yaşlı kadın şirketin inşaat alanına giderek elindeki sopayla kapıya vurmaya başladı. Yaşlı kadının, “Elektriğim bağlanmadan buradan gitmeyeceğim” dediği görüldü.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.