adplus-dvertising

Arsa sahibi 12 yıllık mescidi yıktı, vatandaşlar enkazın önünde namaz kıldı

Esenyurt’ta ortalama 12 sene önce belediye tarafından yaptırılan mescit, arsa sahibi tarafından yıkıldı. Mescit imamları ve cemaate bildirilmeden gerçekleşen yıkımda Kuran-ı Kerim ve Türk bayrağının molozlar altında kalırken, vatandaşlar cuma namazını mescitten kalan enkazın önünde kıldı.
Takip et
Arsa sahibi 12 yıllık mescidi yıktı, vatandaşlar enkazın önünde namaz kıldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Esenyurt Osmangazi Mahallesi’nde bulunan Akın Mescidi, iddiaya göre, ortalama 12 sene önce Esenyurt Belediyesi tarafından yapıldı. İbadet maksadıyla bölge insanı tarafından yoğun olarak kullanılan mescit, senelerce problemsiz olarak vatandaşlara hizmet etti. Arsa sahibinin ortalama 6 ay önce mescit görevlilerinin aynına gelerek ‘Mescidi boşaltın, burası benim arsam’ demesi üstüne ise münakaşalar başladı.

Mescit imamları vaziyetin belediye ile çözülmesi gerektiğini söylemesi üstüne yetkililer ile diyaloğa geçen arsa sahibi, bir netice alamayınca ise habersiz bir biçimde geçtiğimiz salı günü mescidi yıktı. İş makinelerine silahlı ve köpekli korumaların eşlik ettiği öğrenilirken, yıkım sebebiyle Kuran-ı Kerimler ve Türk bayrakları enkazın altından kalması tepkilere neden oldu. Bölgede ibadethane eksikliği sebebiyle yoğun alaka gören mescidi dolduran vatandaşlar ise cuma namazını mescit enkazının önünde kıldığı anlar vatandaşların cep telefonu kameralarına yansıdı.

“Arsa sahibi işini zorbalıkla çözdü”

Yıkılan Akın Mescidinin cemaatinden Yasin Sarı, “Burası Akın Mescidi olarak geçiyor. 11-12 yıl öncesinden belediye tarafından bir devir söz konusu. Biz buraya dışarıdan, kendi kafamıza göre gelmedik. Resmi olarak, devlet izniyle yapıldı bu mescit. Burada ortalama bin 200 kişilik bir cemaate namaz kıldırılıyordu. Bundan 6 ay önce ise bir vatandaş çıktı ve mescit görevlisi arkadaşımıza ben buranın sahibi olduğunu, kısa zamanda mescidi boşaltmamız gerektiğini belirtti. Tabii buradaki imam arkadaşlar da bu şekilde bir yetkileri olmadığı için vatandaşa belediyeye yahut müftülüğe gitmesi gerektiğini belirtiyor. Daha ardından ise 5 gün, 10 gün arayla gene gelip gidiyor. Mescidin olduğu arsa hisseli bir yer. Bu sebeple işini devlette çözemedi. Ardından ise işini zorbalıkla çözdü. Köpeklerle, silahlı adamlar ile burayı kontrol altına aldı ve bizim bilgimiz olmadan akşam saatlerinde burayı yıktı.

Arsa sahibi 12 yıllık mescidi yıktı, vatandaşlar enkazın önünde namaz kıldı

“Kuran-ı Kerimler ve Türk bayrakları enkazın altında kaldı”

İçerisindeki eşyalar ile beraber bir yıkım gerçekleştiğini söyleyen Sarı, “Gördüğünüz gibi enkazın altında kaldı her şey. Mescit içindeki Kuran-ı Kerim’den tutunda, bayrağımıza kadar, cemaatin yardımları ile alınan halılara kadar her şey enkazın altında kaldı. Cemaat bu yıkıntının önünde, sokakta namaz kıldı. Ve her zamanki cemaatin çeyreği vardı burada. Ağlayarak giden insanlar vardı burada. Biz vaaz verirken de kimseye hakaret etmek istemedik, çok dikkatli olduk. Senin yerin olabilir ama unutma buranında gerçek bir sahibi var” diyerek konuştu.

“Arsa sahibi fabrikanın üst katını mescide çevirip sizlere vereceğim şeklinde konuştu“

Olayla alakalı konuşan Osmangazi Mahalle Muhtarı Mustafa Aslan, “Olayı duyduğumda asra sahibi vatandaşa ‘Konu nedir diyerek sordum’. O da bana eski dönem belediye başkanının kendi arsasına mescit yaptırdığını belirterek ‘Ben de yerimi vermek istemiyorum’ şeklinde konuştu. Tabii burası yapılalı 11-12 yıl oldu. Bu sürede neredeydi, neden ses çıkartmadı bilmiyorum. Hukuki işlerini ben bilmiyorum, orası beni ilgilendirmiyor. Olaydan sonra ise Cuma namazını burada, bu molozların önünde kıldık. Cemaat de ben de çok duygulandık. Bu kadar insanın İstanbul’un ortasında yolda namaz kılması gerçekten çok vahim bir vaziyet. Daha ardından bu arsa sahibi vatandaşa yeniden ulaşmaya çalıştım. Numarasını bulup aradım. Kendisine yeniden mescidi neden yıktınız diyerek sordum ve ‘sizin burada 11 dönümlük bir araziniz var, buradan bize bir yer ayırırsanız biz yeniden yaparız’ dedim. Bu kadar yeri Allah size vermiş, sizde bize bir mescit yeri verin diye ricada bulundum. O da bana ‘Burası şimdi tarla vasfında, ben burayı arsaya çevirip bir fabrika yapacağım ve fabrikanın üst katını da mescide çevirip sizlere vereceğim’ diye mescide karşı olmadığını yeni yapacağı yeri de hibe edeceğini söyledi” ifadeleri kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.