Arsa fiyatlarındaki yüzde 85’lik artış konut fiyatlarına yansıyor!

İnşaat malzeme fiyatlarındaki artışa paralel olarak konut fiyatlarının da artacağını söyleyen sektör temsilcileri, toplam maliyet içinde en yüksek kalemin arsa payı olduğuna dikkat çekti. İstanbul’da arsa fiyatları 1 senede yüzde 85 arttı.
Takip et
Arsa fiyatlarındaki yüzde 85’lik artış konut fiyatlarına yansıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Konut fiyatlarında son bir senede meydana gelen büyük artış ülke gündemine damga vurdu. Özellikle son bir senede fiyatlarda meydana gelen yaklaşık yüzde 51’lik artış, gözleri bu sektöre çevirdi. Konut üreticileri artan maliyetlere dikkat çekerken, vatandaşlar fiyatların tekrardan alınabilir seviyelere inmesini bekliyor. Fakat konut maliyetini yaratan ana kalemlerin çoğunda senelik fiyat artışları enflasyonun ve endeks artışının üstünde seyrediyor. Bir evin maliyetini yaratan ana kalemleri arsa, işçilik, çimento, demir-çelik, seramik kaplama malzemeleri, mermer, boya, alçı, plastik doğrama, ahşap inşaat gereçleri ve camdan yaratıyor. Bu maliyetler arasında özellikle büyükşehirlerde en büyük payı arsa alıyor. Türkiye’de arsa maliyetinin toplam konut maliyeti içindeki payı yüzde 50’lere, hatta bazı bölgelerde yüzde 80’lere kadar çıkıyor.

FİYATLAR ARTACAK

Son dönemde inşaat malzeme fiyatlarındaki artışa paralel olarak konut fiyatlarının da artacağını söyleyen sektör temsilcileri, toplam gayrimenkul geliştirme maliyetleri içinde en yüksek olanının arsa payı olduğuna dikkat çekiyor. GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu, “Malzeme fiyatlarında artış söz konusu. Oysa sektör olarak konut imalatının sürdürülmesi için öngörülebilirliğe ihtiyacımız var. Görünen o ki, önümüzdeki dönemde sektör oyuncularının maliyet artışını fiyatlara yansıtmaları beklenenin üstünde olacaktır. Bu sebeple serbest piyasa şartları içinde bu konuda yapılacak daha sıkı bir regülasyonu mühim buluyoruz” şeklinde konuştu.

ARSA PAYI % 80’E ÇIKIYOR

Mehmet Kalyoncu, şunları kaydetti: “Konutta fiyat sürdürülebilirliği için asıl mühim konu, toplam geliştirme maliyeti içerisinde arsa maliyetinin payı. Malzeme fiyatlarında artış dönemsel olabilir. Erişilebilir konutu konuşacaksak arsa maliyetlerinin olağanüstü yüksekliğini konuşmamız gerekir. Özellikle ülkemizde yaklaşık yüzde 50-60 civarında olan arsa payı, dünya ortalamasının çok çok üzerinde. Hatta Bağdat Caddesi’nde bu oran yüzde 70-80’leri buluyor.”

FİYATLAR SPEKÜLATİF ŞEKİLDE YÜKSELDİ

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, konut imalatının ana girdisi olan arsa fiyatlarının son bir senede spekülatif bir biçimde ortalama yüzde 85 oranında artış gösterdiğini belirtti.

Nazmi Durbakayım, “Yüksek arsa fiyatları, çimento ve demir gibi maliyetleri yüzde 100’ün üstünde artan inşaat malzemeleriyle beraber düşünüldüğünde yeni konut fiyatları erişilebilir seviyeden iyice uzaklaştı. Yükselen konut fiyatları ile zirve yapan orta gelir grubuna ait konut talebinin örtüşmemesi, söz konusu konut grubundaki arzının yavaşlamasına neden oldu. Kısırdöngüne dönüşen bu vaziyet, fiyatların devamlı artış göstermesine uygun bir zemin hazırladı” dedi.

İSTANBUL’DA ARSA FIYATI 1 SENEDE % 85 ARTTI

Uzun vadede kâr ettiren taşınmazların başında arsa yatırımları geliyor. Fakat, konut imalat maliyetinde döviz kurundaki artışın inşaat malzemelerinin fiyatlarında artışa sebep olmasının yanı sıra, arsa fiyatlarındaki yükseliş de dikkat çekiyor. Gayrimenkul değerleme platformunun güncel verilerine göre, arsa fiyatları son bir senede İstanbul’da yaklaşık yüzde 85, Ankara’da yüzde 47, İzmir’de yüzde 74, Bursa’da yüzde 34 ve Antalya’da yüzde 120 artış gösterdi. İstanbul’da yaklaşık arsa metrekare satış fiyatı bin 542 TL, Ankara’da bin 452 TL, İzmir’de bin 349 TL, Bursa’da 946 TL, Antalya’da ise bin 34 TL seviyelerinde seyrediyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.