Arife günü kredi kartı ile alışveriş tavan yaptı

BKM’nin açıklamasına göre 3 Haziran günü, vatandaşlar 22,5 milyon kez kredi kartını kullandı ve bu rakam Türkiye rekoru.

Türkiye’de kredi kartı kullanımı her geçen gün yaygınlaşırken Ramazan Bayramı öncesi kullanım tavan yaptı. Bankalararası Kart Merkezi’nin aktardığına göre 3 Haziran Pazartesi tam 22 milyon 500 bin kez kredi kartı ile alışveriş yapıldı ve bu rakam bugüne kadar ulaşılan en yüksek rakam olarak tarihe geçti.

EN YÜKSEK HARCAMA GIDAYA

Yapılan bu harcamaların çeyreğini gıda harcamaları oluştururken gıda alışverişlerinde harcanan ortalama para ise 94 lira oldu. Arife günü vatandaşların kredi kartlarını en etkin kullandıkları saat aralığı ise 15.00-16.00 arası oldu. Geçen seneki arife gününde kredi kartı ile yapılan alışveriş tutarı 2,5 milyar lira olurken bu sene bu rakam yüzde 18’lik bir artış ile 3 milyar liraya ulaştı ve bu anlamda da bir Türkiye rekoru kırılmış oldu.

BAYRAMDA TOPLAM 6 MİLYAR 600 MİLYON HARCANDI

3,5 günlük resmi Ramazan Bayramı tatilinde ise kredi kartlarıyla toplamda 6 milyar 600 milyon liralık harcama yapıldı. Bu harcamaların yarısına yakını gıda, AVM ve akaryakıt harcamaları oldu. Bayram tatilini 9 gün olarak kullanan yerli turistler 1-9 Haziran tarihleri arasında kredi kartlarıyla toplam 4 milyar liralık alışveriş yaparak ülke içi ekonomiye büyük katlı sağladılar. Yerli turistlerin bu dönemde en çok ziyaret ettikleri iller ise İzmir, Antalya ve Muğla oldu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı