adplus-dvertising

‘Arı sütü’ altınla yarışıyor

Türkiye’nin en mühim arı ve bal imalat merkezlerinin başında gelen Aydın’da arıcılar, bal polen ve anaarı imalatının yanında arı sütü imalatına de ağırlık vermeye başladı. Oldukça zahmetli ve bir o kadar da sabır gerektiren bir iş olmasına rağmen fiyatı altınla yarışan arı sütü tüketenlere şifa satanlara ise servet veriyor.
Takip et
‘Arı sütü’ altınla yarışıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İklimi, bitki örtüsü ve sahip olduğu endemik bitkiler sebebiyle arıların nerdeyse senenin 8 ayını tabiatta geçirdiği Aydın’da arı ürünlerinin de oldukça değerli ve kıymetli olduğu söylendi. Pandemi döneminde arı ürünleri ve özellikle arı sütüne oldukça fazla talep olması sebebiyle arı sütü imalatının de arttığını kaydeden Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği’nin Yönetim Kurulu Mensubu Mehmet Gür, istekler dolayısıyla vakti müsait olan ve uğraşmayı seven arıcıların arı sütü üretmeye başladığını söyledi.

‘Arı sütü’ altınla yarışıyor

‘Arı sütü’ altınla yarışıyor

İlaç ve kozmetik sektöründe kullanılan aynı zamanda kanser hastalığının tedavisinde vücuttaki ölü hücreleri canlandırdığı düşünülen arı sütünün zahmetli bir uğraş neticesi elde edildiğini söyleyen Rahime Gür ise, “Arı sütü imalatını pandemi döneminde başladım. Gelen istekler üstüne devam ediyoruz. Zahmetli bir iş ama uğraşmayı sevenler için güzel ve oldukça bereketli bir iş. Arı sütü, ilaç ve kozmetik sektörünün yanında sağlık için tüketiliyor. Vücuttaki ölü hücreleri canlandırması ve kanser hastalığına etkili faydası olması sebebiyle vücut direndi düşük olanlar şifa için tüketiyor. Bunun yanında çocuğu olmayan çiftler de çocuk sahibi olabilmek maksadıyla tüketiyor” şeklinde konuştu.

‘Arı sütü’ altınla yarışıyor

‘Arı sütü’ altınla yarışıyor

Özel kaşık kullanılarak, metal ile temas ettirilmeden toplanan arı sütü soğuk zincir ile muhafaza ediliyor. Petekler arasından özel bir taktikle toplanan arı sütleri, kraliçe arısı olmayan kovanlara yerleştiriliyor. Burada kraliçeye sahip olmayan arılar yüzük isimi verilen özel petekteki bu bölmelere özel besleme yapıyor. 72 saat sonra bu özel petek içerisinde öbür arılar tarafından biriktirilen ve ismine arı sütü verilen özel besin toplanarak soğuk zincir ile tüketime sunuluyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.