Aramco’yu Halka Arz Edecek Suudi Arabistan’dan OPEC’e Çağrı

Petrol şirketi Saudi Aramco’yu halka arz edecek olan Suudi Arabistan, OPEC’e çağrı yaparak petrol fiyatlarının artmasını sağlayacak.

Devlet petrol firması Aramco’nun yüzde 2.0 hissesini halka arz edecek olan Suudi Arabistan, bu dönemde petrol fiyatlarının artmasını sağlamak için, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’ne “petrol üretim kısıntılarına uyulsun” çağrısı gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

PETROL FİYATLARINI ARTIRMAK İSTİYOR

The Wall Street Journal’ın aktardığına göre kısıntılara uyma çağrısı, ilerleyen günlerde kamuoyuna duyurulması beklenen Aramco’nun halka arz dokümanında petrol fiyatlarının varil başına 65 dolar olarak tahmin edildiği için gerçekleştirilecek. Petrol fiyatları hala 60 dolar civarında bulunuyor.

Haberde, Nijerya kendisi de dahil olmak üzere, üretim kısıntısına diğer Afrikalı petrol üreticilerinin de uyumunu tesis etmek için çabalayacağını Suudi Arabistan’a söyledi.

17 KASIM’DA DUYURULACAK

Suudi Arabstan’ın devlet petrol firması Aramco halka arz fiyatını 17 Kasım’da duyuracak ve ertesi gün de tanıtım için roadshow toplantıları yapacak.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Aramco’nun yüzde 5’inin halka arzı aracılığı ile yaklaşık 100 milyar dolar gelir toplamak hedefini ortaya koyarken, bu hedefin tutturulması halinde firmanın piyasa değeri 2 trilyon doları geçecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı