Aralık’ta yeni faiz indirimi geliyor! Şahap Kavcıoğlu açıkladı…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçen hafta düzenlenen yatırımcı toplantısında 16 Aralık’taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması ihtimalinin arttığını belirtti.
Takip et
Aralık’ta yeni faiz indirimi geliyor! Şahap Kavcıoğlu açıkladı…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Credit Suisse analistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun geçen hafta düzenlenen yatırımcı toplantısında 16 Aralık’ta faiz indirimi olmama ihtimalinin arttığını söylediğini söyledi.

Raporda, TCMB Başkan Yardımcısı Mustafa Duman’ın Para Politikası Kurulu’nun faiz indiriminin devam edip etmeyeceğine yönelik kararını 16 Aralık’ta vereceğini söylediği ancak Başkan Kavcıoğlu’nun araya girerek “16 Aralık’taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması ihtimali arttı” dediği söylendi.

“İndirim için sınırlı alanımız kaldı”

TCMB’nin yerli yatırımcılar toplantısında yapılan sunumda şu ifadeler öne çıkmıştı:

– Şirketimizin yatırım iştahı ve istihdam beklentileri geçmiş senelere göre oldukça yüksek seviyelere gelmiş vaziyette.
– Cari işlemler dengesi Ağustos ve Eylül aylarında fazla verdi ve yıllıklandırılmış cari işlemler dengesindeki iyileşme belirginleşerek devam etti.
– Artan emtia fiyatları ve tedarik zinciri kaynaklı unsurlar ortadan kalktığında enflasyon gerileyecektir.
– Ticari krediler büyüme oranı senelik yüzde 8 ile geçmiş sene ortalamaların oldukça altında seyretmektedir.
– Mevcut para politikası duruşumuzun 2022 senesinin ilk yarısında birikimli etkilerini gözlemleyeceğiz. İndirim için sınırlı alanımız kaldı. Bu alanı büyük ölçüde bitirdiğimizi düşünüyorum.
– Cari işlemler dengesinde kalıcı bir iyileşme için yatırımları destekleyecek, ihracatı artıracak ve ithalatı sınırlayacak uygulamaları ve politikaları mühim görüyoruz. Reeskont kredilerinin sağladığı olanaklar da bu alanlara destek verecektir.
– Rezervlerimiz son zamanda istikrarlı bir artış eğilimine girdi. Kararlı bir biçimde rezervlerimizi artırmaya devam edeceğiz.
– Döviz piyasasında gerçekçi olmayan, sağlıksız fiyat oluşumu var, TCMB yüksek volatiliteye müdahale edebilir.
– Son haftalardaki eğilimlerde görüldüğü gibi daha düşük seviyelerde gerçekleşecek enflasyonla beraber reel mevduat getirileri yüksek kalmaya devam edecektir.
– Kripto paraya giden belli bir kısımdan rahatsızız.
– TL enstrümanlara geçişi teşvik etmek için çalışıyoruz.
– Merkez bankası döviz piyasasına müdahelesinin maksadı piyasadaki likidite şartlarını desteklemeye ve oynaklığı gidermeye yönelliktir.
– 23 Eylül tarihinden bu yana TL tasarruf mevduatındaki yükseliş devam ederken, YP tasarruf mevduatında sınırlı düzeyde azalış gerçekleşti. Son haftalardaki eğilimlerde görüldüğü gibi daha düşük seviyelerde gerçekleşecek enflasyonla beraber reel mevduat getirileri yüksek kalmaya devam edecektir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.