adplus-dvertising

Araç kiralama maliyeti ile taksi ücreti aynı seviyeye geldi!

Pandemiyle beraber artan kiralık araç sektörünün bu sene daha da büyüyeceği düşünülüyor. Özellikle saatlik kiralama seçeneklerinin etkisiyle İstanbul gibi büyükşehirlerde taksiye olan talebin azalacağı düşünülüyor.
Takip et
Araç kiralama maliyeti ile taksi ücreti aynı seviyeye geldi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kiralık araç istekleri artıyor. Pandemi etkisiyle oluşan çip krizi neticesi sıfır ve ikinci el araç fiyatlarında artış, araç kiralama sektöründe ciddi talep yarattı. Talebi karşılamak amacıyla şirketler da çalışmalarını sıklaştırdı. Online altyapılarını geliştirerek hızlı ve güvenilir hizmet politikası sektörde yaygınlaştı. İnternet tabanlı platformlar Türkiye’nin her yerinde araç kiralama olanağı sağlamaya başladı.

ARAÇ KİRALAYANLARIN YÜZDE 56’SI EKONOMİK ARAÇ İSTİYOR

Geçen yıl Kurban ve Ramazan Bayramı arasında araç kiralama istekleri tavan seviyeye ulaştı. O dönemden beri de hızlı artışını sürdürdü. Araç kiralamalarına kategori olarak bakıldığında bu dönemde en çok rağbet gören sınıf ekonomi oluyor. Araç kiralayanların yüzde 56’sı en az maliyetli araçları istiyor. Bu dönemde en ucuz araç 300 liradan kiraya veriliyor.

FİLOLAR YENİLENEMİYOR

Öte yandan sıfır ve ikinci el araç fiyatlarındaki artış ise kiralama sektöründe bir takım problemler yaratıyor. Şirketler, sıfır araç bulamadığından filolarını yenileyemiyor. Bu vaziyetin bir zaman sonra yüksek kilometreli araçların kiralamalarda kullanılması durumuma yol açacağı bekleniyor.

Araç kiralama maliyeti ile taksi ücreti aynı seviyeye geldi!

“ARAÇ KİRALAMA DAHA DA YAYGINLAŞACAK”

Hal böyleyken sektör, farklı alternatifler geliştirerek kullanıcılara kolaylık sağlamaya odaklandı. Araç kiralama platformu kurucu ortağı Yaşar Çelik, saatlik ve günlük kiralamalarla araç kiralama sektörünün 2022 senesinde sıçrama yapacağını belirtti. Çelik, yakın dönemde maliyetlerinden dolayı taksilerden daha çok tercih edileceğini beklediklerini vurguladı. İnsanların 60 kilometrelik mesafeye ödeyeceği ücretle bir günlük araç kiralamayı tercih ettiğini söyleyen Çelik, “Bugün İstanbul’da Beylikdüzü’nden taksiyle Beşiktaş’a gelmeniz 200 liranın üstünde tutuyor. Onun yerine bir günlük otomobil kiralamak mantıklı geliyor. Buradan hareketle de araç kiralamanın şehir içinde de 2022 senesinde yaygınlaşacağını tahmin ediyoruz” diyerek konuştu.

Sektörde yeniliklerin takip edildiğini söyleyen Çelik, dünyada artan elektrikli araç kullanımına kiralama sektörünün de dahil olacağını ve yakın dönemde hali hazırda kullanılan hibrit araçların yanına yüzde 100 elektrikli araçların ekleneceğini söyledi. Çelik, elektrikli araçlara doğru bir geçiş olduğunu belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.