adplus-dvertising

Araba fiyatlarına Mayıs ayında zam geliyor!

Sıfır ve ikinci el otomobil almak için araba fiyatlarının düşmesini bekleyen vatandaşa sektör temsilcilerinden kötü bir haber geldi. Rusya ile Ukrayna arasında meydana gelen savaşın imalatta maliyetleri arttırması sebebiyle, mayıs ayından itibaren fiyatlara zam olarak yansıyacağı söylendi. Buna göre yılsonuna kadar araçların yalnızca fabrikadan çıkışına ortalama yüzde 25 zam geleceği ifade edildi. Bu oranın Türkiye’deki son tüketiciye yansımasının ise daha çok olması bekleniyor.
Takip et
Araba fiyatlarına Mayıs ayında zam geliyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Vatandaşlar araba almak için uzun bir süredir beklemedeydi. Otomobil fiyatlarının düşmesini bekleyen alıcı için kötü bir haber geldi. Çip krizi, dolar kuru, Rusya Ukrayna savaşından dolayı kapanan fabrikalar derken daha da zor bir sürece giren araba sektörü için yeni zamların kapıda olduğu söylendi. Sektör temsilcileri mayıs ayından başlayarak arabalarda yeni zamlara kapı açılacağının mesajını verdiler.

Araba fiyatlarına Mayıs ayında zam geliyor!Türkiye’de araba fiyatları, ocak ayından bu yana yaklaşık yüzde 8 arttı. Bazı marka ve modellerde ise bu oran yüzde 20’lere kadar çıkıyor. Özellikle vergi dilimi değişen araçlarda fiyat artışları çok daha yüksek. Fakat sektör temsilcilerine göre, piyasada esas zamlar mayıstan itibaren kademeli olarak başlayacak.Araba fiyatlarına Mayıs ayında zam geliyor!Dünya’dan Aysel Yücel’in haberinde, imalat maliyetlerindeki artışın araba fiyatlarına yansıması beklenen bir gelişmeydi. Fakat bunun ne oranda olacağı henüz ifade edilmemişti. Bu konuda ilk açıklama İstanbul Ticaret Odası (İTO) Taşıtlar Satış ve Servis Komitesi Meclis mensubu Ziya Alp Gülan’dan geldi. Gülan, yılsonuna kadar arabaların yalnızca fabrikadan çıkış maliyetinin yüzde 25 artmasının beklendiğini belirtti. Gülan, otomotiv sektöründeki daralmayı ve fiyat artışlarını İTO’nun nisan ayı meclis toplantısında da gündemine de taşıdı.

“YALNIZCA PALADYUM KRİZİ ÜRETİM MALİYETİNİ 200 DOLAR ARTIRDI”

Araba fiyatlarına Mayıs ayında zam geliyor!Alp Gülan, pazarın son senelerde gerilediğini hatırlatarak, “Pazar bu sene da düşmeye devam etti. Mart ayında yüzde 30’luk kayıp yaşadık. Çip krizine bağlı olarak araç bulunurluk problemi olduğu için talepteki düşüşü çok algılamadık ama başka bir tehlike çıktı karşımıza. Yeni zamlar. Bu sefer bizden kaynaklanmayan yalnızca dışarıdaki problemler edeniyle yüzde 25’e yakın bir zam beklentisi var” diyerek konuştu. Araba fiyatlarına Mayıs ayında zam geliyor!Rusya-Ukrayna savaşının gelecek bu zamlarda büyük etkisi olduğunu dile getiren Gülan, “Yalnızca Rusya-Ukrayna savaşında paladyum madeninin gelmemesi ve zamlanması sebebiyle içten yanmalı motorlarda imalat maliyeti 200 dolar arttı. Öbür yandan enerji maliyetleri yükseldi. Lojistik maliyetleri arttı. Öte Yandan, küresel çapta enfl asyon artışı meydana geliyor. Bütün bunları topladığımızda maalesef kur artmasa bile yılsonuna kadar arabaların Türkiye’ye yüzde 25 zamlı gelecek” ifadelerini kullandı.

PAZARI YATIRIMCI CANLI TUTUYOR

Araba fiyatlarına Mayıs ayında zam geliyor!Bu yalnızca arabaların fabrikadan çıkıştaki baz maliyetindeki artış. Gülan, Türkiye’deki vergi sistemi ve kura bağlı olarak bu oranın daha artabileceğine dikkat çekti. Öte yandan Alp Gülan, fiyatların artacağı beklentisinin yatırımicıları harekete geçirdiğini söyleyerek, “Yatırım maksatlı araba alanlar pazarın bir nebze de olsa canlı kalmasını sağlıyor” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.