adplus-dvertising

Araba alacaklar ÖTV için matrah güncellemesini bekleniyor!

Etkisini sürdüren çip krizinin yanı sıra hammadde kaynaklı problemlerle mücadeleye devam eden otomotiv sektöründe imalat problemleri yaşanmaya devam ediyor. Sektör temsilcileri tedarik probleminin henüz bitmediğini ifade ederken, şu anda aşağı yukarı bütün modellerin yüzde 80 ÖTV diliminde olduğunu dile getirdi. Öte Yandan her sene ağustos ayında yapılan matrah güncellemesi ile resmin değişebileceğini de kaydettiler.
Takip et
Araba alacaklar ÖTV için matrah güncellemesini bekleniyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çip krizi başta olmak üzere otomotiv sektöründe pandemiyle beraber başlayan tedarik darboğazları, Rusya-Ukrayna savaşı ile tekrardan derinleşti. Ukrayna ve Rusya’nın küresel otomotiv imalatında özellikle belirli ürünlerde mühim tedarikçiler olması, savaşın ilk haftasında imalatta aksamalara neden olmuştu.

Yenişafak’ta yer verilen haberde, otomotiv sektöründe imalat problemleri yaşanmaya devam ederken araç bulma probleminin devam ettiğinin altını çizen Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç, “Tedarik sıkıntısı esasında tam olarak bitmiş değil. Bunun yalnızca kendi markamız için olduğunu söyleyemeyeceğim. Tüm sektör aynı vaziyette. Yalnızca şu şekilde bir kanaat oluştu; Kasım-Aralık aylarına baktığımız zaman kur dalgalanması nedeniyle pazar olması gerekenin yarısı kadar gerçekleşti. 130 bin tane beklenen Aralık pazarı 62 bin tane civarında gerçekleşti. Yani 65 bin civarında araç Ocak ve Şubat’a sarktı. Bu tabii Ocak ve Şubat’taki bulunurluk vaziyetini iyileştirdi ve yanlış bir kanaat oluştu bu problem aşıldı diyerek. Hâlbuki Aralık’tan sarkan araçların satılması söz konusuydu. Tedarik sıkıntısının bittiğini söylemek için erken. Çünkü henüz öyle bir şey göremiyoruz. Ama tam olarak aşıldığını söylemek mümkün değil” şeklinde konuştu.

DÜNYADAKİ ENFLASYON OTO FİYATINI ARTIRIYOR

Araba alacaklar ÖTV için matrah güncellemesini bekleniyor!Araba fiyatlarının ulaşılabilirliğine de değinen Peugeot Türkiye Genel Müdürü sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Satış fiyatlarında otomotivciler olarak bizi etkileyen şey yalnızca kurdaki artış değil. Dünyada genelde bir enflasyon var zaten. Yani hammadde fiyatlarında artış var. Bu da imalat maliyetlerine yansıyor. Hiçbir şey değişmeseydi bile zaten fiyatlara yansımak mecburiyetinde olan bir maliyet artışı her yer için geçerli. Bir de tabii pandemi döneminde bir para bolluğu vardı, para basıldı çünkü. Bunun da getirmiş olduğu bir enflasyon ve baskı var bütün dünyada. Bizim karşılaştığımız vaziyet özellikle Kasım-Aralık döneminde kurun aşırı dalgalanmasıyla fiyatlar artmış oldu. Şu an biraz oturmuş vaziyette.”

ARAÇ TALEPLERİ ERTELENİYOR

Araba alacaklar ÖTV için matrah güncellemesini bekleniyor!Bu sene oluşabilecek pazar tahminini de paylaşan İbrahim Anaç, “2022’yi geçen yıl gibi öngörüyoruz. 2018 senesinden beri pazarda ötelenmiş bir talep var. Geçen yıl 737 bin, bir önceki yıl de o civarda gerçekleşti pazar. Bana göre Türkiye’deki pazarın doğal büyüklüğü 800-850 bin civarında. 2018’e göre değerlendirirsek ortalama 300-400 bin ötelenmiş talep olduğunu düşünüyoruz. Filo talebine baktığımız zaman orada da ciddi bir ötelenmiş talep var. Çok yoğun bir turizm pazarı bekleniyor” açıklamasında bulundu.

ÖTV’SİZ ENGELLİ ARAÇ İSTEĞİ YÜZDE 40’A KADAR ÇIKTI

Araba alacaklar ÖTV için matrah güncellemesini bekleniyor!Şu anda aşağı yukarı bütün modellerin yüzde 80 ÖTV diliminde olduğunu vurgulayan Anaç, “Bu resmin değişeceğini ön görmüyoruz. Matrahlarda bir değişim olursa belki bu resim biraz değişebilir. Her yaz Ağustos ayında bir matrah güncellemesi var. ÖTV’siz engelli aracı talebi var. Ortalama yüzde 25 civarında. Engelli dilimine giren bazı araçlarda talep var. Bu da toplam satış içinde 1’in üstünde değildir. Talep olarak baktığımızda ise yüzde 40 diyebiliriz” diyerek konuştu.

ÜRETİMDE, SENELIK 2,6 MİLYON TANE ARAÇ KAYBI BEKLENİYOR

Araba alacaklar ÖTV için matrah güncellemesini bekleniyor!Savaşı sebebiyle küresel çip krizinde yeni bir dalga beklenirken, S&P Global, otomotiv sektöründe, 2022’de 2.6 milyon tane kayıp oluşturacağını öngörüyor. 2023’te de benzer oranda bir kayıp olacağı tahmin ediliyor. En kötü senaryoda senelik 4 milyon adetlik kayıptan bahsediliyor. S&P Global’in raporunda Rus paladyumunun küresel tedarik pazarından tamamen çıkması vaziyetinde sektörün en büyük tedarik darboğazını yaşayabileceği uyarısı yapılıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.