adplus-dvertising

Araba alacaklar dikkat! Otomotiv sektörü bu senede krizde…

Çip krizi, ham madde problemi ve lojistik nedenlerden dolayı bu sene arabalara ulaşımın daha da zor olacağını söyleyen ODD Başkanı Ali Haydar Bozkurt, “Bu sene geçen senesi yakalamak büyük başarı olacak” şeklinde konuştu.
Takip et
Araba alacaklar dikkat! Otomotiv sektörü bu senede krizde…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya-Ukrayna savaşı otomotivde dengeleri değiştirmeye devam ediyor. Çip krizinin üzerine lojistik ve ham madde problemiyle boğuşan otomotiv sektöründe artan enflasyonla yükselen fiyatların yansıması arabalara ulaşmada pazar krizi çıkarmaya başladı. Türkiye’de de bunun yansımalarının anında görüldüğünü belirten Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Haydar Bozkurt, fiyat yükselişiyle beraber pazarın geçen seneyi yakalayamayacağına işaret etti.

BİTMESİ GEREKEN KRİZ KARMAŞIK HALE GELDİ

Çip krizinin bu sene çeyrekler itibariyle yavaş yavaş hafiflemesi beklentisinin gerçekleşmediğini vurgulayan ODD Başkanı Ali Haydar Bozkurt, “Rusya-Ukrayna savaşı vaziyeti hepsiyle değiştirdi. Bugün arz ve lojistik kaynaklı sorunların arttığını görüyoruz. Bu sorunlar daha kompleks, karmaşık ve büyümüş vaziyette. Bu yıl dünya genelinde yapılan tahminler normal koşullara göre 3-5 milyon tane aracın üretilememesi sonucunu doğuracağını gösteriyor. Arz kaynaklı sorunlar önümüzdeki yıla de sarkacak” açıklamasında bulundu.

ARAÇ BULMA PROBLEMI 2022’DE DE SÜRECEK

Bütün bu verilerle araç bulma probleminin bu sene da devam edeceğinin altını çizen Bozkurt sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“İçerisinde bulunulan ortam, lojistikteki problemler ve birden fazla sayıdaki belirleyici etmen sebebiyle 2022 senesinde bu vaziyet devam edecek gibi görünüyor. Bu vaziyette 2022’de en mühim konuların başında Türkiye otomotiv sektöründe ilk gündem maddesi bulunurluk olacaktır. Belirsizlikler sürdükçe 2022 senesi için pazar kapanışı tahmininde bulunmak zorlaşıyor. 2022 senesi iç pazar tahminlerine göre geçen yılki iç pazar adetlerini yakalamak büyük başarı olacaktır. 2023 senesinin arzı etkileyen faktörlerin hepsi yönünden bir normalleşme senesi olmasını umuyoruz. Fakat şu an için net bir şey söylemek ne yazık ki zor.”

Fiyat artışları devam edecek

Yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın enflasyonist bir ortamla karşı karşıya kaldığını ifade eden Ali Haydar Bozkurt, “Bunun üstüne enerji fiyatlarında ciddi sıçramalar mevcut. Bu vaziyet da enflasyon artış trendinin devam etmesine neden olacak. FED her ne kadar hızlı bir faiz artırımı döngüsüyle bu enflasyonist ortamı dizginlemeye çalışsa da gerek ülkemizde gerek dünyada enflasyonist ortam 2022’de de devam edecek. Bu da ister istemez tüm şirketlerin, markaların maliyetlerini artıracaktır. Maliyetlerin artması da gerek sıfır kilometre araçlarda gerekse ikinci el araçlarda fiyatların artması olasılığını yükseltti. Bu vaziyet, araç bulunabilirliğini sıkıntıya sokacaktır” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.