adplus-dvertising

AppStore’da Yer Alan Sahte Trezor Uygulaması 600.000 Dolar Kaybettirdi!

Güvenilirliğiyle bilinen App Store, bu kez dolaylı olarak bir kullanıcının 600 bin dolar değerindeki birikimini kaybetmesine neden oldu. Ortaya çıkan iddialara göre bir kişi Apple üzerinden indirdiği sahte Trezor uygulaması sebebiyle 600.00 dolar kaybetti.
Takip et
AppStore’da Yer Alan Sahte Trezor Uygulaması 600.000 Dolar Kaybettirdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ortaya çıkan son haberlere göre Apple’da yer alan bir Trezor uygulaması, gerçek Trezor’ı taklit ediyor. Bir kullanıcı Apple üzerinden indirdiği Trezor uygulamasının gerçek uygulama olmadığını anladığını ancak her şey için geç kaldığını ifade ediyor.

Trezor Cüzdan Dolandırıcılığı

AppStore üzerinden bir Trezor uygulaması indiren Phillipe Christodoulou, kripto para ekosistemindeki son dolandırıcılık girişiminin kurbanlarından biri. Yapılan açıklamalara göre tıpkı Trezor uygulamasına benzeyen ve AppStore’a girmeyi başaran bir uygulama Christodoulou’nun önemli miktarda para kaybetmesine sebep oldu.

Phillipe Christodoulou Washington Post’a yaptığı açıklamalarda, Trezor cüzdanında küçük bir miktar servet sakladığını ve fonlarını izlemek için iOS AppStore’da bulunan bir Trezor uygulamasını indirdiğini ifade ediyor.

Yapılan açıklamalara göre uygulamanın birkaç olumlu yorumu vardı ve bu yüzden Christodoulou herhangi bir sorunla karşılaşacağını düşünmedi. Ancak Christodoulou’nun indirdiği uygulama bir kimlik avı uygulamasıydı ve böylece uygulamaya giriş bilgileri ele geçirilmiş oldu.

Christodoulou’nun iddialarına göre 17.1 Bitcoin yani yaklaşık olarak 600.000 dolar kötü niyetli kişiler tarafından çalındı.

Kim Suçlu?

Bu noktada ise asıl tartışılan konu şu: Christodoulou dikkatsizlik yaparak bir hataya mı düştü yoksa Apple mı güvenlik konusunda bir hata yaptı? Tabii kimlik avcılarını da unutmamak gerekiyor…

Apple ekosistemi, dünyanın en merkezi ve en kontrollü ekosistemlerinden biri olarak biliniyor. Tüm işlemler, cihazlarından herhangi birine indirilen uygulamaların güvenliğini sağlamaktan sorumlu olan Apple tarafından denetleniyor. Hatta AppStore’da bir uygulamanın listelenmesi diğer işletim sistemlerine göre çok daha zor.

Christodoulou bu noktada kimlik avcılarından çok Apple’ın suçlu olduğunu düşünüyor. Çünkü Christodoulou’ya göre Apple böyle bir dolandırıcılık uygulamasını kullanıcıların karşısına çıkarmamalıydı. Ancak şimdiye kadar ne Apple ne de Trezor bir açıklama yapmadı.

Trezor’un bahsi geçen sahte uygulaması, geçtiğimiz ocak ayında App Store’da yayınlanmıştı. Bu uygulamadaki cüzdanına birikimini aktaran Phillippe, bir süre sonra cüzdanını kontrol etmek üzere uygulamaya giriş yaptığında hiçbir birikiminin olmadığını gördü. Sahte uygulama App Store’da 5 yıldız olarak puanlandığından Phillippe, uygulamayı indirirken ne yazık ki hiçbir şekilde şüphe duymamıştı.

Kurban olduğu bu olay nedeniyle haklı bir şekilde sinirlenen Phillippe, daha önce sadık bir Apple kullanıcısı olduğunu, ancak bu olaydan sonra şirkete olan inancını kaybettiğini belirtti. “Apple bundan paçayı sıyırmayı hak etmiyor.” şeklinde konuşan kullanıcının kurban olduğu uygulamaya dair Apple tarafından da bir açıklama geldi.

Apple, sahte Trezor uygulamasının App Store’da yayınlanmasının nedenini geliştiricilerin uygulamayı incelemeye sunduklarında amacını değiştirdikleri şeklinde verdi. Uygulamanın açıklamasında Trezor’un bir kriptografi uygulaması olduğu, herhangi bir kripto para birimi alışverişi içermediği belirtiliyordu. Bu da sahte uygulamanın 22 Ocak’ta App Store’da yayına alınmasını sağladı.

Uygulama yayınlandıktan sonraysa geliştiriciler, uygulamayı bir kriptografi uygulaması olarak göstermekten çıkararak uygulamanın kripto para cüzdanı olduğunu yazdı. Trezor tarafından uygulamanın sahte uygulama olarak bildirilmesinin ardından Apple, sahte uygulamayı yasakladı ve geliştiricileri de engelledi. Ancak olan olmuştu. Phillippe’nin ettiği zararı Apple’ın karşılayıp karşılamayacağı ise henüz bilinmiyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.