Apple’ın ilk bilgisayarı 400 bin dolara satıldı

Teknoloji devi Apple’ın ilk ürünü olan Apple-1 bilgisayarından biri, çıkarıldığı açık arttırmada 400 bin dolara alıcı buldu. 1976’da 200 adet üretilen Apple 1’dan dünyada şu anda çalışır durumda sadece 20 adet var.
Takip et
Apple’ın ilk bilgisayarı 400 bin dolara satıldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD merkezli teknoloji devi Apple‘ın ilk ürünü olan ve günümüzde az sayıda bulunan Apple-1 bilgisayarından biri, ABD’nin California eyaletindeki John Moran Müzayede Evi’nde açık arttırmaya çıkarıldı. Hawai koa ağacından yapılan ahşap kutulu ve hala çalışır vaziyetteki Apple 1 bilgisayarı, 400 bin dolara (ortalama 3 milyon 910 bin lira) alıcı buldu.

ÜNİVERSİTE HOCASINDAN 650 DOLARA ALMIŞ

Müzayede evi, bilgisayarın şuana kadar yalnızca iki kullanıcısı olduğunu, bir üniversite hocasının öğrencisine 650 dolara sattığını söyledi. Bilgisayarın yanı sıra kullanma kılavuzu ve iki kasetteki Apple yazılımı da satıldı. Müzayededen önce ABD medyasına konuşan Apple 1 uzmanı Corey Cohen, “Bu antika, elektronik ve bilgisayar teknolojisi koleksiyoncuları için büyük önem teşkil ediyor. Birçok kişi için heyecan verici hale getiren de bu” ifadelerini kullandı.

DÜNYADA ÇALIŞIR VAZIYETTE YALNIZCA 20 ADET VAR

Jobs, Wozniak ve Ronald Wayne, Apple’ı 1 Nisan 1976’da California’daki bir garajda kurmuştu. Apple 1 imalatını finanse etmek için Steve Jobs VW Microbus’unu, Steve Wozniak ise HP-65 hesap makinesini satmıştı.

Açık arttırmada satılan bilgisayar, o dönem piyasaya sürülen 200 cihazdan biri olarak biliniyor. Dünya genelinde şu anda çalışır vaziyette 20 tane Apple 1 bulunduğu tahmin ediliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.