Apple’ın ekran altı parmak izi okuyucusu patenti sızdırıldı

Apple’un uzun yıllardır üzerinde çalıştığı ekran altı parmak izi okuyucusu hakkında yeni detaylar ortaya çıktı. Parmak izi okuyucusunun patenti sosyal medyaya sızdırıldı ve Apple’ın parmak izine ne kadar önem verdiği görüldü. İşte ekran altı parmak izi teknolojisine dair detaylar..


Apple’ın ekran altı parmak izi okuyucusu patenti sızdırıldı

Teknoloji devi Apple’ın bu yıl tanıtacağı yeni model akıllı telefonlarda çok ciddi bir özelliğin olacağı, sızdırılan patent ile ortaya çıktı. Parmak izi okuyucusunu diğer markalar gibi arka kapak üstüne almak istemeyen şirket bu konuyla alakalı uzun yıllardır çalışmalar yapıyor. Çalışmalar neticesinde ortaya çıkan teknoloji ise hepimizin tüylerini diken diken ediyor çünkü ön ekran camının hemen altında bulunan bir parmak izi okuyucusunu kullanabileceksiniz. Ekran hem su geçirmez olacak hem de siz alt tarafta bulunan parmak izi okuyucusu ile telefonu açıp kapatabilecek, online ödeme ve güvenli alışveriş yapabileceksiniz.

İPHONE 5S İLE İLK DEFA TANIŞMIŞTIK

Apple’ın kurucusu ve unutulmaz eski CEO’su Steve Jobs’un üzerinde çalıştığı bir akıllı telefon olan iPhone 5S, tam anlamıyla bir teknoloji harikasıydı. Dünya üzerinde parmak izi okuyucusuna sahip ilk akıllı telefon bu zaman ortaya çıktı ve sadece Apple tarafından kullanılıyordu. Parmak izi okuyucusunu ekran altına taşımak isteyen yeni Apple yönetimi bu konuda sıkıntılar yaşamış ve biyometrik yüz tanıma sistemi olan Face ID ile yeni telefonlarını piyasaya sunmuştu.

EKRANIN HERHANGİ BİR YERİ YETİYOR

Sosyal medyada ortaya çıkan patentte Apple’ın çok uzun süredir ekran altında çalışan bir parmak izi okuyucusu sistemi üzerinde çalıştığını açık bir şekilde ortaya koyuyor. Patente göz attığımızda ise karşımıza çıkan ilk şey, parmak izinin ekranın herhangi bir yerinde çalıştığıdır.

Hemen yukarıda göreceğiniz gibi bahsi geçen patentte, parmak izinizi ekranın herhangi bir yerinde kullanmak mümkün olabiliyordu. Apple bu teknoloji üzerinde halen çalışıyor mu yada başarısız mı oldu bilmiyoruz. Eylül ayında gün yüzüne çıkacak yeni iPhone’lar ile ekran altı parmak izi teknolojisinin kullanılıp kullanılmadığını hep birlikte göreceğiz.

Yazar: Taner Kocaman

Taner Kocaman
Taner Kocaman, Ankara'nın Mamak ilçesinde 1990 yılında dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi'nde aldığı eğitimin ardından çeşitli gazete ve basın organlarında görev yapan Kocaman, özellikle eğitim alanında kendini geliştirmiştir. Kocaman eğitim kategorisinin yanı sıra dünya, gündem, spor gibi birçok konuda da başarılı haberler yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Eylül ayında tanıtılması beklenen ‘Apple Card’ ortaya çıktı

Eylül ayında tanıtılması beklenen ‘Apple Card’ ortaya çıktı

Apple'ın Eylül ayında yapacağı etkinlikte tanıtacağı Apple Card ortaya çıktı. Ben Geskin adlı Twitter kullanıcısı tarafından sızdırılan Apple Card'ın sade tasarımı ve özelliklerine dair bütün detaylar için haberimizi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.