Apple’ın Açığını Buldular, 200 Bin Doları Kabul Etmediler

Apple'ın Netflix ile yaptığı gizlilik sözleşmesinin açığını bulan Çayan Temel ile Oğuz Akçay, Apple'ın 200 bin dolarlık ödül teklifini reddetti.

2018 senesinde telefonlarına video kaydetme özelliği ekleyen dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden birisi olan Apple, Netflix’teki film ve dizilerin internet korsanları tarafından dağıtılmasını engellemek amacıyla Netflix ile gizlilik sözleşmesi yaptı. İki firma arasında varılan mutabakat gereği, Apple telefonlardan Netlix’ten dizi ve film seyrederken telefonun video kaydetme özelliğini engelliyor.

200 BİN DOLARLIK ÖDÜLÜ KABUL ETMEDİLER

Sosyal medyadan görüşüp arkadaş olan Mersinli Çayan Temel ile Bursalı Oğuz Akçay, Apple cihazın sistemsel açığını fark ederek Apple’ın Neftlix ile imzaladığı gizlilik anlaşmasını ihlal ettiğini belirledi. İki teknoloji meraklısı genç, buldukları açık sayesinde Apple telefonlardan Netflix üstünden dizi ve film seyrederken 4K kaliteyle kayıt gerçekleştirebiliyor. İki genç, program olmaksızın telefon ayarlarını farklılaştırarak Netflix’ten görüntü kaydetmeyi başardı. Apple, Temel ile Akçay’a açığı düzeltmelerine destek vermeleri durumunda kişi başı 100 bin dolar olmak üzere toplamda 200 bin dolar ödül vermek istedi. Ödülü az gören Temel ve Akçay, daha fazla ödül teklif edilmediği müddetçe buldukları açığı Apple ile paylaşmayacaklarını ifade etti.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı