Apple’ın Açığını Bulan Hüseyin Çoban, 220 Bin Doları Az Buldu

Aydın'ın Didim ilçesinde yaşayan Hüseyin Çoban Apple'ın açığını buldu. Şirketin kendisine teklif ettiği 220 bin doları az bulan Çoban, açığı şirkete söylemedi.

Aydın’ın Didim ilçesinde yaşayan ve oynadığı mobil oyunda satın alma işlemi yaparken Apple’ın sistem açığını fark ederek, 300 TL ile ödüllendirilen 19 yaşındaki Hüseyin Çoban, Apple’ın bir açığını daha buldu. Çoban, bu açık için Apple’ın teklif ettiği 220 bin doları (1 milyon 262 bin TL) az buldu.


300 LİRA ÖDÜL VERMİŞLERDİ

Didim’de açık lise okuyan Hüseyin Çoban, oynadığı mobil oyunda satın alma işlemi yapabilmesi için Apple hesabına bakiye yükledi. Çoban, satın alma işlemi esnasında meydana gelen sorun ardından sistemdeki açığı fark etti. Çoban, bulduğu açığı bildirdiği Apple tarafından 300 TL ile ödüllendirildi. Apple attığı elektronik posta ile teşekkür de etti.

220 BİN DOLARI AZ BULDU

Çoban, Apple model cep telefonu kullanan ünlülerin iCloud (Bulut da denen depolama alanı) hesaplarına girerek bütün fotoğrafları ile uygulamalarına ulaştı. Bunun üstüne firma yetkilileri ile temasa geçti. Çoban kendisine teklif edilen 220 bin doları ise az buldu.

Çoban şu şekilde şeklinde konuştu: “Türkiye’deki ünlülerin çoğu Apple marka cep telefonu kullanıyor. Bulduğum bu açıkta, ünlülerin hesaplarına girerek iCloud şifreleriyle fotoğraflarına kadar erişebiliyorum.

“KÖTÜ NİYETLİ KİŞİLERE BU AÇIĞI SÖYLEMEYECEĞİM”

Bu açıkla alakalı Apple ile iletişime geçtim. Bana elektronik posta ve telefon yoluyla bu açığı kademeli bir biçimde anlatmamı istediler. Fakat, karşılığında ödül olarak verecekleri parayı az buldum. Açığı söylemedim. Bunu duyan bazı art niyetli kişiler benimle iletişime geçti. Açığı söylemem halinde bana Apple’ın teklif ettiği paranın 5 katını vereceklerini söylediler ama ben bu açığı başkasına vermeyi düşünmüyorum. Çünkü aralarında ülkemizden de çok sayıda meşhur var. Bu kişilerin Apple hesaplarına erişebilirler. Daha sonra da onların fotoğraflarını kötü maksatla sosyal medyada yayabilirler. Kötü niyetli kişilere bu açığı kesinlikle söylemeyeceğim.

Bu tür açıkları, benden başka bulanlar da var. Onlar da bu alanlarda oldukça başarılılar. Ben de onların ekibinde olmayı düşünüyordum ama neticede herkes ayrı çalışıyor. Yazılım hataları her şeyde oluyor. Mühim olan bunları bulabilmek.”


Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı