Apartmanlarda geri kazanım ekipmanı zorunlu oldu!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı atık getirme merkezlerinin kurulumu ve işletilmesi ile sıfır atık uygulamalarıyla alakalı düzenlemeleri açıkladı. Apartman ve villalara geri kazanım için ekipman bulundurma mecburiyeti geldi.
Takip et
Apartmanlarda geri kazanım ekipmanı zorunlu oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı atık getirme merkezlerinin kurulumu ve işletilmesi ile sıfır atık uygulamalarına ilişkin düzenlemeleri yayınladı. Buna göre toptancı hallerinde ve pazar yerlerinde oluşan gıda atıklarının kaynağında ayrıştırılması için tedbirler alınacak. Öte Yandan site, apartman ve villa tipi müstakil konutlarda geri kazanılabilir atıklar için ayrı kutular bulundurulması mecburi olacak.

HER BİNA VE SİTEDE MECBURI OLACAK

Bakanlık tarafından 2019 senesinde yayımlanan Sıfır Atık Yönetmeliği’nce öngörülen plastik kullanımının azaltılmasına, gıda ve tekstil atıklarının engellenmesine ve vatandaşların atıklarını bırakabilecekleri atık getirme merkezlerinin teknik niteliklerine ilişkin esaslar yayımlandı.

PAZARLARDA ATIK GIDALAR AYRIŞTIRILACAK

Düzenleme ile toptancı hallerinde ve pazar yerlerinde oluşan gıda atıklarının kaynağında ayrıştırılmasını temin etmek maksadıyla biyobozunur atıklar için ayrı biriktirme ekipmanı yerleştirilmesi mecburi olacak. Öte Yandan site, apartman ve villa tipi müstakil konutlarda geri kazanılabilir atıklar için ayrı ekipman bulundurulması mecburiyeti getirildi. Düzenlemeyle mevcut ve yeni yapılacak bütün binalarda atık kutusu bulundurma mecburiyeti geldi. Vatandaşların atıklarını bırakabilmeleri için kurulacak Atık Getirme Merkezleri’nin teknik niteliklerine ilişkin usul ve esaslar da tespit edildi.

TEŞVİK EDİCİ ORGANİZASYONLAR YAPILACAK

Öte Yandan sıfır atık bilinci ile farkındalığın artırılması ve uygulamanın yaygınlaştırılması için mahalli idareler tarafından süreli kampanyalar düzenlenmesi, vatandaşların atıklarını ayrı biriktirmesini teşvik edici organizasyonların yapılması, eğitim kurumlarında ise Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde “Sıfır Atık Öğrenci Kulüpleri”nin yaratılması ile alakalı konular tespit edildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.