Apartman ve site aidatlarına yapılan fahiş zam isyan ettirdi!

Yeni senede aidatlara yapılan fahiş zamlar apartman ve site sakinlerinin tepkisini çekiyor. Personele ödenen asgari ücret ve fatura giderlerindeki artış bahane edilse de, artış oranını yüksek bulan vatandaş duruma itiraz ediyor. Aidatların tespit edildiği genel kurullara ‘mutlaka katılın’ uyarısı yapan uzmanlar, “Fahiş zamla karşılaşanlar olağanüstü genel kurul talebinde bulunarak yeni bütçe yaratabilir” şeklinde konuştu.
Takip et
Apartman ve site aidatlarına yapılan fahiş zam isyan ettirdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

KİRA rakamlarına yaklaşan aidat bedelleri yeni senede daha da arttı. Yüzde 100’ü aşan zamlar sebebiyle apartman ve site sakinleri kara kara düşünüyor… Yönetim firmaları asgari ücretlere gelen zamlar sonrası artan personel giderleri ve faturalardaki artışları gerekçe göstererek vaziyeti açıklasa da, geliri aynı oranda artmayan vatandaş mağdur. Peki yapılan fahiş zamlara itiraz hakkı var mı? Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz site sakinleri için yol haritasını şu şekilde anlattı:

GENEL KURULA KATILIN

– Aidat zamları yapılan genel kurullarda tespit ediliyor. Maalesef ülkemizde maliklerin büyük kısmı bu toplantılara katılmıyor, ardından gelen zamları görünce şok oluyor. O yüzden mutlaka genel kurul toplantılarına katılın. Kurula katılma hakkı mülk sahiplerine ait olsa da, kiracılar da vekalet alarak katılabilir.

– 500 konutluk bir site üstünden örnek verelim. 1. genel kurulda 251 temsilci katılmak mecburiyetinde, genelde bu rakam bulunamaz. Bu kez da çoğunluk aranmadan 2. genel kurul yapılır. Buna 60 kişi katıldığını düşünelim, 31 kişinin kararı ile 500 kişilik siteyi kimin nasıl yöneteceği, ne kadar aidat ödeneceği tespit edilir.

– Alınan karar sonrası genel kurula katılmayanlar toplantı tarihinden sonra 6 ay, katılanlar 1 ay içinde Sulh Hukuk Mahkemesi’ne dava açabilir. Burada hakim için mühim olan bir yolsuzluk, usulsüzlük olup olmadığı… Eğer yoksa itiraz kabul edilmez. Davalar 6 ay ile 1 sene içinde neticelenir.

– Bir usulsüzlük yok ama fahiş artışa itiraz edilecekse bu kez 1/3 malik toplanır ve olağanüstü genel kurul ister. Burada bazı kalemlerden tasarruf talep edilir. Mesela sitede 50 personel var 30 olsun, bahçıvan hizmeti her ay değil belli aylarda olsun, profesyonel yönetim şirketi yerine sitemizi biz yönetelim diyebilirler…

YÜZDE 113’Ü BULAN ARTIŞ

Toplu hayat alanlarındaki yöneticiler, sakinler ve mensup işyerleri için geliştirilmiş yapay zeka tabanlı online bir platform olan Apti’nin kurucu ortağı Ali Emre Erişen, yeni senedeki aidat zamlarını araştırdıklarını belirtti. Erişen, “Aidat zamlarında alt limitin yüzde 46 olduğunu gördük, bazı sitelerde ise yüzde 113’e varan artışlar oldu. Kimi siteler ise zamları tespit edilme aşamasında” şeklinde konuştu. Artışların sebebine değinen Erişen, “Site yönetimlerinde personellerin büyük çoğunluğu asgari ücret ile çalışıyor ve sitelerin bütçelerinin yüzde 60-65 oranını personel giderleri yaratıyor. Bu sebeple asgari ücrete gelen artış mühim bir etken oldu. Öte Yandan 2021 senesi içinde doğalgaz, elektrik ve su kullanımlarına yapılan zamlarda göz önüne alındığında bu faktörlerin tamamı 2022 senesi bütçelerinde ciddi artışlara yol açtı” şeklinde konuştu. Yaklaşık aidatlar konusunda bilgi veren Erişen, şunları belirtti: “İstanbul’da geçen sene yaklaşık aidat 648 lirayken bu sene 1.024 lira oldu. Ankara’da 551 liradan 887 liraya, İzmir’de 455 liradan, 723 liraya geldi.”

‘YÖNETİM KURULU ZAM YAPAMAZ’

SİTELERDE yönetim kurulunun aidat artışı yapma hakkı olmadığına dikkat çeken Avukat Kiraz, “Yönetim kurulu kat malikleri genel kurulundan almadığı bir yetkiliyi kullanamaz, kendi başına zam yapamaz. Zam yapılması mecburi olsa dahi yönetici olağanüstü genel kurulu toplar ve ek bütçe ister. Yoksa site yönetimi ‘bu kadar zam yaptım’ diyemez, derse usulsüzlük yapmış olur” ifadelerini kullandı. Bu vaziyette maliklerin ya da kiracının hakimden kayyum isteyebileceğini söyleyen Kiraz, “Atanan kayyum yönetime gelir, inceleme yapar ve fazla harcamaları iptal eder” diyerek konuştu.

BAZI GİDERLERİ KİRACI ÖDEMEZ

ÇOĞU kiracı giderleri incelemediği için yaptığı ödemenin nerede kullanıldığını da bilmiyor. Sitelerde bazı giderlerden kiracının, bazılarından ise mülk sahiplerinin sorumlu olduğuna vurgu yapan Kiraz, “İşletme bütçesi ve yatırım bütçesi diyerek ayrım yapılır. İşletme bütçesi taşınmazın kullanımından kaynaklı giderdir ve kiracı katlanır. Temel harcamalar ve demirbaş kalacak kalemlerde ise mülk sahibi sorumlu. Örneğin asansör bakımı kiracıya ait, ama asansör değişecekse mal sahibi öder. Binada basit bir tadilatın masrafını kiracı karşılar ama dış cephe boyama ya da bina kuvvetlendirme faturasını ev sahibi öder. Apartman görevlisinin maaşı kiracının sorumluluğunda olsa da kıdem ihbar tazminatını mülk sahibi karşılar” şeklinde konuştu. Kiraz, boş daireler için de sahiplerince aidat ödenmesi gerektiğini, bu evlerin aidatının öbür maliklere yansıtılamayacağını ekledi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.