AÖL sınav tarihleri belli oldu! AÖL sınavları online mi olacak?

AÖL sınav tarihleri, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. Pandemi sebebiyle geçtiğimiz dönem ve bu dönemin ilk sınavları internet üstünden yapmıştı. Açıktan aldıkları eğitim ile birlikte Açık Öğretim Lisesinden mezun olmayı amaçlayan öğrenciler için 2. dönem sınavları Aralık ayında yapılacak. MEB sınava katılacak öğrenciler için müjdeli haberi duyurdu. Peki AÖL sınavları online mı yapılacak? İşte Bakanlıktan yapılan yeni sınav açıklaması…
Takip et
AÖL sınav tarihleri belli oldu! AÖL sınavları online mi olacak?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milli Eğitim Bakanlığı, 1.5 milyon Açık Lise öğrencisini ilgilendiren sınavlar hakkında kritik bir karara imza attı. İlk kayıt ve kayıt yenileme işlemleri yayınlanan takvime göre 28 Ocak tarihine kadar sürecek. Kayıt işlemlerini erkenden tamamlayan öğrenciler, yeni seneye girilmesi ile beraber güncel sınav tarihlerini incelemeye başladı. AÖL 2. dönem sınav tarihleri, Açık Öğretim Okulları resmi internet sitesinden duyuruldu. Açık Lise sınavlarında daha önce olduğu gibi adaylara, seçtikleri derslerden 20 tane soru yöneltilirken 30 dakika sınav süresi verilecek. 100 puan üstünden değerlendirme işlemleri yapılırken MEB öğrenciler için sevindiren haberi verdi. Peki AÖL sınavları online mı, nasıl yapılacak? İşte MEB sınav uygulama takvimi ve yapılan o açıklama…

MEB’den Öğrencilerin Yüzünü Güldüren Karar!

Milli Eğitim Bakanlığı 2021-2022 eğitim öğretim senesinde Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin sınavlarının düzenlenme şekline ilişkin çalışmalarını sürdürüyordu. 1. dönem sınavları online yapılsa da Bakanlık, aynı ehliyet sınavlarında olduğu gibi öğrencilerin sınavlarının e-Sınav merkezlerinde düzenlenmesi kararını aldı.

AÖL sınav tarihleri belli oldu! AÖL sınavları online mi olacak?

Öbür bir ismiyle Elektronik sınav olarak bilinen e-Sınavda basılı evrak kullanılmıyor. Sınav uygulama ve değerlendirmesine ilişkin her türlü işlem elektronik ortamda yapılıyor. Öğrenciler e-sınavda hem sınav neticelerine daha kısa zamanda ulaşabilirken hem de sınavlarda meydana gelebilecek aksiliklerin önüne geçiliyor. MEB tarafından açıklanan takvimi dikkate alarak sınav randevusu yaratan öğrenciler kendilerine uygun olan zaman diliminde sınavlara bilgisayarlar ile katılıyor. MEB’den yapılan açıklamada ” Açık Öğretim Okulları sınavları e-Sınav salonlarında e-sınav taktiği ile yapılacaktır” ifadesi kullanıldı.

Açık Lise 2. Dönem Sınavları Mart Ayında Yapılacak!

Milli Eğitim Bakanlığı, sınavların nasıl yapılacağına ilişkin duyuruyu yayınladıktan sonra sınav takvimini de ilan etti. 2021-2022 eğitim öğretim senesi 2. dönem Açık Öğretim Lisesi (AÖL) sınavları Mart ayında uygulanacak. MEB’in aldığı kritik karar ile İlk defa Açık Lise sınavları, e-Sınav olarak düzenlenecek.

AÖL sınav tarihleri belli oldu! AÖL sınavları online mi olacak?

Sınavlar hakkında ayrıntılar henüz ortaya çıkmasa da ehliyet sınavında olduğu gibi öğrenciler sınavlara randevu olarak katılacak. MEB’in kısa zaman içerisinde randevu sistemini aktifleştirmesi beklenirken, öğrenciler AÖK Bilgi Yönetimi Sisteminden sınav randevusu (saat, salon tercihi) yaratarak sınavlara girecek. Yayınlanan takvimde sınavların Mart ayında düzenleneceği bilgisi paylaşıldı.

AÖL e-Sınavda Kaç Soru Sorulacak Ne Kadar Sürecek?

Milli Eğitim Bakanlığı, sınavlarda kaç soru sorulacağına ve ne kadar süreceğine ilişkin bir bilgilendirme yapmadı. Bakanlık tarafından sınav öncesi uygulama kılavuzu öğrenciler için paylaşılacak. Fakat Milli Eğitim Bakanlığı, ehliyet alabilmek için gerçekleştirilen merkezi sınavların yerine e-Sınavlara geçiş yaparken soru sayısında bir değişiklik yapmamıştı. Bu bilgi dikkate alınarak Açık Öğretim Lisesi sınavlarında, sorumlu olunan her ders için 20 soru sorulması ön görülürken, sınav süresinin 30 dakika olması bekleniyor.

AÖL sınav tarihleri belli oldu! AÖL sınavları online mi olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı AÖL Mezuniyet Koşullarını Değiştirdi!

Milli Eğitim Bakanlığı, dönem başında yaptığı açıklamada mezuniyet koşullarında değişiklik yaptığını açıkladı. 18 yaş ve üstündeki öğrenciler için 8. dönem koşulunun kaldırıldığı duyuruldu. Fakat 18 yaş için mezuniyet koşullarında bir değişikliğe gidilmedi. Bu kapsamda 18 yaş ve altında olan ve mezun olacak öğrencilerin 8 dönem koşulunu yerine getirmesi gerekiyor.

AÖL sınav tarihleri belli oldu! AÖL sınavları online mi olacak?

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.