AÖL 1. dönem sınavları nasıl yapılacak belli oldu!

MEB 5-6 Aralık tarihlerinde yüz yüze yapılacak AÖL 1. dönem sınavlarını ertelenmişti Yapılan açıklamada sınavların 25 Şubat’ta online olarak gerçekleştirileceği duyuruldu. MEB online sınavlar hakkında Açık Öğretim Lisesi öğrencilerini bilgilendirici bir duyuru yayımladı. Çevrimiçi yapılacak sınavların yöntemi belli oldu. Online Açık Lise sınavlarında öğrencilere sorumlu oldukları her dersten 20 soru yöneltilecek.
Takip et
AÖL 1. dönem sınavları nasıl yapılacak belli oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

AÖL 1.dönem sınavları 25 Şubat’ta, 2. dönem sınavları ise 25 Mart’ta gerçekleştirilecek. Koronavirüs sebebiyle yüz yüze gerçekleştirilemeyen Açık Öğretim Kurumları sınavlarının internet üzerinden yapılması kararı alındı. Sınav tarihlerine kısa bir zaman kala Açık Lise eğitimi alan binlerce aday ilk defa çevrimiçi düzenlenecek sınavlar hakkında detaylara erişmek istiyor. Milli Eğitim Bakanlığı, sınavın uygulamasına yönelik bir duyuru yayınladı. Açık Öğretim Lisesi sınavlarına katılacak adaylar AÖK Bilgi Yönetimi Sistemi üzerinden belirlenen tarihler içerisinde sorumlu oldukları derslerin sınavlarına katılabilecek. T.C kimlik numarası ve öğrenci şifresiyle sisteme giriş yapan adaylar sınav sorularını tek tek yanıtlayacak. Peki AÖL 1. dönem sınavları ne zaman yapılacak? İşte MEB’den yayınlanan Açık Öğretim Kurumları 2020-2021 eğitim öğretim yılı 1. dönem çevrimiçi sınav duyurusu!

AÖL 1. DÖNEM SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Açık Öğretim Lisesi 2020-2021 eğitim öğretim yılı 1. dönem online sınavlar 25 Şubat tarihinde saat 09.30’da başlayacak ve 1 Mart saat 23.59’da sona erecek. Sistemde yaşanabilecek yoğunluk sebebiyle sınavların son saatlere bırakılmaması tavsiye edilir.

AÖL 1. dönem sınavları nasıl yapılacak belli oldu!

Öğrenciler, aynı eğitim öğretim yılı ve dönemi için yapılacak sınavlardan yalnızca birine
katılabileceklerdir. Online sınav uygulaması yurt içi ve yurt dışında, Türkiye saatine göre aynı gün ve saatte başlayıp aynı gün ve saatte sona erdirilecektir.

AÇIK LİSE SINAVLARI NASIL YAPILACAK?

Öğrenciler T.C kimlik numarası ve şifreleri ile AÖK Bilgi Yönetim Sisteminden sınava katılacak. Sisteme giriş şifresini unutan öğrenciler öğrenciler, AÖK Bilgi Yönetim Sisteminde yer alan ‘şifremi unuttum’ seçeneğinden veya (MEBİM) “444 0 632” danışma hattı ile görüşerek şifrelerini öğrenebileceklerdir.

AÖL 1. dönem sınavları nasıl yapılacak belli oldu!

Online sınav uygulaması, çoktan seçmeli 4 (dört) seçenekli ve her bir ders için ayrı olmak üzere 20 sorudan oluşacak testler halinde gerçekleştirilecektir. Sınavda her bir dersin testi için 25 dakika süre verilecek. Öğrenciler, sınav süresi içinde kendilerine atanan en fazla 24 dersten sınava katılabilecekler ve atanan derslerden istedikleri dersi seçerek sınavı başlatıp bitirebileceklerdir.

Sorular, soru numarası sırasında ve ekranda bir soru ve cevap seçenekleri yer alacak şekilde gösterilecektir. İşte adım adım sınav aşamaları;

Seçilen derse ait sınav, “Sınava Başla” butonu ile başlatıldıktan sonra, soru sayfasında “Kaydet ve İlerle” butonu ve kalan süreyi gösteren sayaç olacak, son soruda ise “Kaydet ve İlerle” butonu yerine ‘Sınavı Bitir’ butonu olacaktır.

Öğrenciler, cevap verdikleri soruya geri dönüş yapamayacaklardır.

Öğrenciler, seçilen derse ait sınavı başlattıktan sonra aktif sınav bitmeden diğer dersin sınavını başlatamayacaklardır.

AÖL 1. dönem sınavları nasıl yapılacak belli oldu!

Öğrenciler, istedikleri zaman sınavı bitirebileceklerdir. Sınavı süresi içinde bitirmeyen öğrenciler için 25 dk. sonunda sistem tarafından sınav bitirilecek ve değerlendirme buna göre yapılacaktır. Sınavı bitirilen derse ait sorular ve cevaplar öğrencilere gösterilmeyecektir.

Bir dersi seçerek sınavı başlatan ve hiçbir soruya cevap vermeden bitiren öğrenci “Sınava Girdi” sayılacak ve derse ait puanı “Sıfır” olacaktır. Öğrencinin tanımlanan tarih ve saatler içinde mevcut derslerinden sınava katılmaması hâlinde katılmadığı ders/derslerden “Sınava Girmedi” olarak işlem yapılacaktır.

Öğrenciler sınavlarını tamamlayamadan oturum herhangi bir nedenle (elektrik kesintisi, internet bağlantı sorunu vb.) sonlanırsa bu durumun bir daha tekrarlanmayacağı bir ortamda belirtilen son tarihe kadar “bir defaya mahsus” sınava kaldıkları yerden devam edeceklerdir.

AÇIK LİSE SINAVLARINDA KOPYA UYARISI!

Sınav öncesinde sınav sistemine erişim için kullanılan tarayıcı penceresi dışında tüm uygulamalar kapatılacak, sınav sırasında sınav sisteminin erişildiği tarayıcı penceresi dışında herhangi bir pencereye geçiş yapılmayacaktır. Ayrıca arka planda çalışan ve internet bağlantısı kullanan uygulamalar varsa bunlar da kapatılacaktır. Sınav anında başka bir program, tarayıcı veya sayfa açılması hâlinde öğrenciye uyarı mesajı verilecek, açılan program, tarayıcı veya sayfanın kapatılmaması durumunda öğrencinin o derse ait sınavı iptal edilecektir.

AÖL 1. dönem sınavları nasıl yapılacak belli oldu!

Öğrenciler, sınav sırasında basılı ya da dijital herhangi bir bilgi kaynağı kullanmayacaklardır. Öğrenciler, sınav sırasında sınav sistemi ekranına ilişkin herhangi bir şekilde ekran görüntüsü alma, görüntü kaydetme, görüntü aktarma, kopyalama ya da yazdırma gibi işlemler yapmayacaklardır. Öğrencinin sınav sırasında ekran dışına çıkması durumunda sınavı sonlandırılarak geçersiz sayılacaktır.

ÇEVRİMİÇİ SINAV DEĞERLENDİRMESİ NASIL YAPILACAK?

AÖL 1. dönem sınavları nasıl yapılacak belli oldu!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.