adplus-dvertising

Antik dünyanın en büyük lahdi Sidamara’nın asırlık hasreti sona erdi

Karaman’ın Ambar köyündeki Sidamara Antik Şehri’nde 140 sene önce keşfedilen lahit, eksik parçası olan Eros başına kavuştu.
Takip et
Antik dünyanın en büyük lahdi Sidamara’nın asırlık hasreti sona erdi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Antik dünyanın en büyük lahitlerinden biri olduğu değerlendirilen, tonlarca ağırlığa sahip Sidamara Lahdi’nin bir asırdan fazla süren hasreti sona erdi. Kültür ve Turizm Bakanlığının Londra’da bulunan Victoria&Albert Müzesi ile yaptığı iş birliği sonucunda 10 Haziran’da Türkiye’ye getirilen parça, ait olduğu tarihi eser ile tekrardan birleşti. Dışişleri Bakanlığı ve Türk Hava Yollarının desteğiyle Londra’dan Türkiye’ye taşınan Eros başı, ağırlığı 30 tonu aşan dev lahde İstanbul Arkeoloji Müzeleri ile Victoria & Albert Müzesi uzman restoratörlerinin ortak gerçekleştirdikleri bilimsel çalışmalarla yerleştirildi. Roma Dönemi milattan sonra 250’li senelere tarihlenen sütunlu lahit, tekrardan kavuştuğu özgün haliyle İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde bugün ziyarete açıldı.

Görkemli eserin meşakkatli yolculuğu

İngiliz Askeri Başkonsolosu Charles Wilson tarafından 1882 senesinde keşfedilen ve taşınamadığı için tekrardan toprak altına gömülen lahitten ayrılmış yüksek kabartmalardan biri olan Eros başının İngiltere’nin başkenti Londra’ya götürüldüğü anlaşıldı. Karaman’da bulunan Sidamara Antik Şehri’nde 1898 senesinde bir köylü tarafından fark edilen lahit, günümüzde İstanbul Arkeoloji Müzesi olan Müze-i Hümayun’a bildirildi. Osman Hamdi Bey’in bölgede yaptığı araştırmalar neticesi İstanbul’daki müzeye taşınmasına karar verilen dev lahit, zamanın şartlarında mandalarla çekilerek merkeze taşındı.

Antik dünyanın en büyük lahdi Sidamara’nın asırlık hasreti sona erdi

Tren vagonlarının özel olarak düzenlenmesiyle meşakkatli bir yolculuk yapan muhteşem eser, 1901 senesinde bugünkü İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne ulaştı. Tarihi eserin Londra’da bulunan Eros başı kabartması ise Marion Olivia Wilson tarafından babası Charles Wilson’un anısına 1933 senesinde Victoria&Albert Müzesi’ne bağışlandı. İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde bulunan dev lahde de 1930’lu senelerde Victoria&Albert Müzesi yetkilileriyle yapılan görüşmeler neticesinde Eros başının plaster kopyası yerleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı, 2010 senesinde Dr. Şehrazat Karagöz’ün konuyu tekrardan gündeme taşıyan incelemesi ile Eros başının lahitle beraber sergilenmesi hususunu Victoria&Albert Müzesi’ne iletti. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Victoria&Albert Müzesi Direktörü Dr. Tristram Hunt ve ekibinin kültür varlıklarının korunmasını amaçlayan iş birliği ve kültürel varlıklarının yerinde korunmasına yönelik yaklaşımları Eros başının lahit ile tekrardan kavuşmasını sağladı. İstanbul Arkeoloji Müzesi ile Victoria &Albert Müzesi arasında imzalanan iş birliği protokolüyle lahdin eksik parçası Türkiye’ye getirilerek yerine yerleştirildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.