Antep'te 35 Yıldır Kullanılan Musalla Taşı Roma Dönemine Ait

Antep'te 35 yıldır musalla taşı olarak kullanılan taşın, Roma döneminden ait lahit kapağı olduğu öğrenildi.
Takip et
Antep'te 35 Yıldır Kullanılan Musalla Taşı Roma Dönemine Ait
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İslahiye ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıkta olan Örtülü Mahallesi sakinleri, 1984 yılında mahalle kırsalında bazalt taşı buldu. Bulduklar bazalt taşı ise camide musalla taşı olarak kullanılmaya başlandı. DHA'nın haberine göre, bölgeye gelen bir grubun, 850 kilo ağırlığındaki taşın, Roma dönemine ait lahit kapağı olduğunu belirtti. Mahalleli taşı bölgeye geri götürmeyi düşünürken, taşa zara verilebileceği ihtimalini değerlendirerek taşa dokunmadı.

"KORUNMASINA ÖZEN GÖSTERİYORUZ"

Mahalle sakini olan Mehmet Kaçar (60) konu ile ilgili muhabirlere açıklamalarda bulundu. Kaçar yaptığı açıklamada, "Mahallemiz sınırlarında Örtülü Kalesi'ni de içerisine alan Kavaklık mevkisinde, birçok oyma ve kesme taş mevcut. Camimizde musalla taşı ihtiyacı olunca, biz de mahalle sakinleri olarak traktörle giderek bu taşı kırmadan, traktöre yükleyerek buraya getirip yerleştirdik. 1984 yılında bu yana da musalla taşı olarak kullanıyoruz. İki yıl önce mahallemizi ziyaret eden bazı kişiler tarafından taşın Roma dönemine ait lahit taşı yani mezar kapağı olduğunu söylediler. Taşı tekrar aldığımız yere götürmeyi düşündük, ama kırılacağı endişesiyle vazgeçtik. Burada sağlam duruyor ve bizler de korunmasına özen gösteriyoruz." ifadelerine yer verdi.

İslahiye Belediyesi'nde görev alan arkeolog Mustafa Kemal Şahin, taş üzerinde yaptığı incelemeler sonrasında, mahallelinin 35 yıldır musalla taşı olarak kullandığı taşın Roma dönemine ait lahit kapağı olduğunu söyledi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.