adplus-dvertising

Antalya’da tarlalarda milyonluk ‘organik halı’ nöbeti

Antalya’da Anadolu’nun dört bir yanından toplanan 50 bine yakın el dokuması halı ve kilim, restore edilip mikroplardan arındırılmak üzere tarlalara seriliyor. Aralarında fiyatı 100 bin liranın üstünde olanların da bulunduğu halılar, başta ABD ve Avrupa’daki dekorasyoncular tarafından kapış kapış satın alınıyor. Arazi sahipleri ise milyonluk serveti hırsızlara karşı korumak için nöbet tutuyor.
Takip et
Antalya’da tarlalarda milyonluk ‘organik halı’ nöbeti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’nin dört bir yanından toplanarak Antalya’nın Döşemealtı ilçesine getirilen binlerce el dokuması halı ve kilim, yüzlerce dönümlük tarım ve boş arazilere seriliyor. Yaz aylarında hasadı biten tarım arazileri halı işletmelerine açılıyor. İşletmeler, aralarında yüz senelik tarihi olanların da yer aldığı halı ve kilimleri önce tamir ediyor, sonrasında mikroplardan arındırmak için steril havuzlara sokuyor. Daha sonra güneşe serilen halı ile kilimlerin renkleri soldurulup pastele dönüşmesi sağlanıyor.

Antalya’da tarlalarda milyonluk ‘organik halı’ nöbeti

Aynı zamanda sıcak havada kimyasaldan arındırılması ve yünlerinin beslenmesi sağlanan halılar, bütün işlemlerden geçtikten sonra toplanıp başta ABD ve Avrupa’daki dekorasyonculara satılıyor. Yüzlerce dönümlük araziye serilen halılar görsel bir şölen de yaratıyor. Sıralı bir durumda aralarında belirli boşluklarla serilen halıların yağmurdan etkilenmemesi ve çalınmaması için de 24 saat nöbet tutuluyor. Bütün yaz boyunca tarlada tutulan halılar, işletmeye ait güvenlik kameralarınca izleniyor, arazideki çalışanlar tarafından da saat başı etrafı kolaçan ediliyor.

Antalya’da tarlalarda milyonluk ‘organik halı’ nöbeti

“En değerlisi 6 bin dolar

50 senedir halıcılık yapan Halil Börekçi, yeni dokunmuş halıdan 100 senelik halıya kadar ortalama 50 bine yakın halıyı bu sezon işlemden geçirdiklerini söyledi. Halıların fiyatlarının kalitesi ve nadirliğine göre değiştiğini aktaran Börekçi, “En kıymetli halı 6 bin dolar. Bazı halılar güneşlenmede çöp oluyor, kimileri ise daha fazla değer kazanıyor. Tamamı el dokuması halı ve kilimler. Yüzde yüz organik, kök boyasıyla boyanmış, içerisine asla sentetik madde katılmamış ipleri var. Steril havuza konulup 24 saat boyunca mikroplardan arındırılıyor, sonrasında 7-8 işlemden geçirilip güneşlenmeye konuluyor. Güneşte sabitleştiriciler ve endikatörler arınıyor” şeklinde konuştu.

Antalya’da tarlalarda milyonluk ‘organik halı’ nöbeti

“ABD ve Avrupa organik halı tercih ediyor”

Halı ve kilimlerin işlemden geçtikten sonra ABD ve Avrupa ülkelerine satıldığını ifade eden Börekçi, “Bunlar bizim kültürümüz. Türkiye’de yüzde 3 ya da 5 arasında bir insan kullanıyor bu halıları. Ancak yurt dışındaki insanlar daha fazla kullanmayı tercih ediyor. Çünkü organik olmayan halıları sağlıksız buluyorlar” diyerek konuştu.

Antalya’da tarlalarda milyonluk ‘organik halı’ nöbeti

Börekçi, halıların güvenliğini temin etmek için ise nöbet tuttuklarını belirterek, “Akşamları burada bekliyoruz. Kameralarımız var. Saat başı ya da yarım saatte bir kolaçan ediyoruz. Şu an 3 bin halı seriyoruz, 2-3 kişi bekliyoruz başında. Şuanlık hırsızlık yok ama gene de tedbirimiz sağlam” ifadelerini kullandı.

Antalya’da tarlalarda milyonluk ‘organik halı’ nöbeti

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.