Antalya’da kıyıya 5 metrelik yalancı balina ölüsü vurdu!

Antalya’da ortalama 5 metre uzunluğunda, yalancı katil balina ölüsü sahile vurdu. Antalya kıyısında ilk defa görülen yalancı katil balina ölüsü üstünde ağ izlerine rastlandı. Boyları 5-6 metreye kadar uzayabilirken, 2 ton kadar ağırlığa da çıkabilen, Akdeniz kıyısına ilk defa vuran yalancı katil balina ölüsü ekiplerin araştırmasının sonrasında kamyona alındıktan sonra gömülmek üzere götürüldü.
Takip et
Antalya’da kıyıya 5 metrelik yalancı balina ölüsü vurdu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yalancı katil balina ölüsü, Antalya Balıkçı Barınağı yakınlarında yer verilen Çaltıcak mesire alanında görüldü. Kayalık bölgede siyah bir cisim olduğunu görenler, vaziyeti yetkililere bildirdi. Bölgeye gelen görevliler yaptıkları araştırmada, bulunan ölü balinanın cisminin Pseudorca crassidens (yalancı katil balina) olduğunu belirledi.

Akdeniz Üniversite Su ürünleri Fakültesi Öğretim mensupları ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Deniz ve Kıyı Yönetimi Şube Müdürlüğü personeli işbirliğiyle yalancı katil balina ölüsü balıkçı barınağına getirildi.

Antalya’da kıyıya 5 metrelik yalancı balina ölüsü vurdu!

Akdeniz kıyısına ilk defa vuran yalancı katil balina ölüsü ekiplerin araştırmasının sonrasında kamyona alındıktan sonra gömülmek üzere götürüldü. Balinanın kıyıdaki görüntüleri ise vatandaşlar tarafından cep telefonu kamerasıyla kayıt altına alındı.

”ŞU ANA KADAR KAYDI BİLDİRİLMEDİ”

AÜ Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Mensubu Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, şu ana kadar bu tür balinanın Antalya’da kayıt altına alınmadığını söyleyerek, “Balinanın ölü kıyıya vurduğu haberi geldikten sonra arkadaşlarımız gidip araştırmasını yaptı. Bu balina türü, yalancı katil balina türü, yunusgiller familyasında yer alıyor. Akdeniz ve Ege’de görülebilen türler arasında. Boyları 5-6 metreye kadar uzayabilirken, 2 ton kadar ağırlığa da çıkabiliyorlar. Bu balina Antalya’da bulunan türler arasında yer almıyor. Lüzumlu numuneler alındıktan sonra gömülme işlemi gerçekleşti” şeklinde konuştu.

Antalya’da kıyıya 5 metrelik yalancı balina ölüsü vurdu!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.