Antalya’da Kadın Eski Eşi Tarafından 21 Yerinden Bıçaklandı

Antalya’da 50 gün önce eski eşi tarafından 21 yerinden bıçaklanan kadın günlük hayatına geri döndü fakat yaşananların etkisini hala üzerinden atamadı.

Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde yaşanan olayda, 13 Eylül günü eski eşi tarafından bıçaklı saldırıya uğrayan Ayşe Seyidoğlu, pencereden bakan 10 yaşındaki oğlunun gözleri önünde 21 yerinden bıçaklanarak öldürülmek istendi. Yaşanan bu olaydan sonra gündelik hayatına geri dönen kadın yaşadıklarının etkisini ise hala üzerinden atamadı. Saldırgan eski eşinin önümüzdeki hafta yapılacak ilk duruşması öncesi 4 çocuk annesi Ayşe Seyidoğlu’na sivil toplum derneklerinden destek geldi.

Duruşma öncesi Seyidoğlu’nun evinde, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Antalya Şubesi, Türk Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Derneği Antalya Şubesi, Aile Danışmanları Derneği temsilci ve üyeleri tarafından ziyaret edildi. Ziyaretin dikkat çeken noktası ise Seyidoğlu’nu ziyarete gelenlerinin çoğunun erkek olması oldu.

“TİNERCİ OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜM”

Saldırı anını anlatan kadın, olay günü çöpü atmak için dışarı çıktığını belirterek çöp konteynerine geldiğini söyledi ve “Sonra bir el ağzımı tuttu, kim olduğunu bilmiyordum. 5, 6 bıçak yedikten sonra arkamı döndüm. Tinerci olduğunu düşündüm. Eski eşim olduğunu anladım. Halen devam ediyordu bıçaklamaya. Sonra boğazımı kaldırdı ve boğazımı kesmeye çalıştı. Elini indirdim. Beni yere itti ve defalarca bıçakladı. Şu anda korku içerisindeyim 21 bıçak darbesi var. Halen etkisinin altındayım. O esnada sadece şehadet getiriyordum, ‘öldüm’ dedim. Yere düştüğümde bağırdım, çocuklarım aklıma geldi. 10 yaşındaki oğlum pencereden izliyordu. ‘Alperen’ diye bağırdım. Benim olduğumu bilsin diye. Çocuk hemen, ‘annemi bıçaklıyor’ diye bağırmış. Diğer oğlum sağlık çalışanı. O koşa koşa indi. İlk müdahalemi o yaptı. O esnada servis bekliyordum. Servis geldi, arkadaşlar indiler. Çöpün üzerindeydim. Yan tarafa çektiler ve müdahale ettiler.” ifadelerine kullandı.

“AYNI ŞEYLERİ YAPACAK KORKUSU VAR

Yaşadığı olay sonrası korkularının devam ettiğini belirten Seyidoğlu, “Her çıktığımda tekrar gelecek ve aynı şeyleri yapacak korkusu var. Çocuklarım da korkuyor. Artık üstümden atmaya çalışıyorum. Buradaki arkadaşlar, çevre, dernekler çok yardımcı oldular. Herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Bana destek verdiler. Destek vermeye devam edeceklerini de biliyorum. Akrabalarım da aynı şekilde. Allah’a şükürler olsun yardımcı oldular. Yaralarım da iyileşmeye başladı. Sadece onun tekrar içeriden çıkması yeniden aynı şeyleri yapacak olması, öldürmeye çalışması korkusunu yaşıyorum.” dedi.

“BEN KİM OLDUĞUNU BİLE BİLMİYORDUM”

Eski eşinin emniyetteki ifadelerini de anlatan kadın, “İfadesinde, ‘Ben eşimin yanına gittim konuşmak için. Benimle tartıştı, o yüzden sinirlendim ve vurdum’ demiş. Böyle bir şey yok. Ben kim olduğunu bile bilmiyordum. Ağzımı tuttu ve bıçakladı. Ne olduğunu ve kim olduğunu bilmiyordum. Arkamı döndüğümde kim olduğunu gördüm. Eşim bu zamana kadar hiç çalışmadı. Hep ben çalıştım. Adam rahatlığa alışmış. Benim maaş kartım onun cebindeydi. Gidip aydan aya parayı çekiyordu. Amacı çalışmamak, para yemekti. Başka da bir sıkıntımız yoktu.” diye konuştu ve bu yaşadıklarını kendisini daha da hırslandırdığını belirterek, “En büyük başarılara adım atmaya adayım. Yeni planlar ve yeni hedeflerim var. İnşallah onları da başarırım.” dedi.

“TOPLUMSAL CİNSİYET ROLLERİNDE SIKINTI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ”

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Derneği Başkanı olan İlyas Daştan ise yaptığı açıklamada, “Kadına şiddeti uygulayan cinsiyet erkek. Burada toplumsal cinsiyet rollerinde bir sıkıntı olduğunu düşünüyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilgili ülkemizde bir yaygınlık kazandırılmadığı sürece şiddetler devam edecektir. İlkokulda, ortaokulda ve lisede toplumsal cinsiyet rolleriyle ilgili dersler verilmesi gerekir, bizim asıl amacımız budur. Ama günümüzde bundan kaçınıldığını görüyoruz. Kadın erkek eşitliğinde kadın haklarını savunmadan yanayız. Erkekler olarak da kadına şiddetin karşısındayız. Şiddet uygulayan hiçbir erkeği desteklemiyoruz. Bu kadın harekatında erkekler olarak da varız.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı