Antalya’da hava sıcaklığı 39 dereceye çıkacak

Türkiye genelinde bu hafta Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava akımının etkili olacağı ve Antalya'da da pazar günü hava sıcaklığının 39 derece olabileceği bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre bugün şehirde 26 derece ölçülen sıcaklığın hızlı bir biçimde artacağı söylendi.

Sıcaklıkların, perşembe 28, cuma 35, cumartesi 37 ve pazar günü 39 derece ile pik yaparak 18 Mayıs’tan itibaren etkisini azaltmasının beklendiği kaydedildi.

Açıklamada, şehirde bütün zamanların mayıs ayı maksimum sıcaklık rekorunun 26 Mayıs 1945’te 38.7 derece olarak ölçüldüğü hatırlatılırken sıcaklığın pazar günü 39 derece olması halinde mayıs ayının rekorunun kırılabileceği anımsatıldı.

Yüksek sıcaklığın negatif etkilerine karşı özellikle kronik rahatsızlıkları bulunanlar, çocuk ve yaşlıların aşırı sıcak havanın neden olabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları, açık havada bulunmamaları ile alakalı uyarıldı.

“ÇİFTÇİLERİMİZ SERA ATIKLARINI YAKMAMAYA ÖZEN GÖSTERSİN”

Açıklamada görüşlerine yer alan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, aşırı sıcakların insanlarla beraber ormanları, öbür canlıları da etkileyebileceğini söyledi.

Gerçekleşecek rekor sıcakların, orman yangınları açısından büyük risk yarattığını kaydeden Karaloğlu, “Havada sıcaklığın artarken, nemin azalacağı bu günlerde orman yangınları ile alakalı dikkatli olalım. Bir cam parçası bile ormanın yanmasına sebep olabilir. Özellikle çiftçilerimiz sera atıklarını yakmamaya özen göstersin. Bu dönemlerde hepimizin çok daha dikkatli olması gerekir. ” ifadesini kullandı.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı