Antalya’da fırıncılar ekmeğe zam yaptı!

Antalya’da 2 TL satılan 210 gram ekmek fiyatı 2.5 TL yükseldi. Resmi olarak açıklanmayan zam kararı, fırıncılar tarafından bugün sabah saatlerinden itibaren uygulamaya konuldu.
Takip et
Antalya’da fırıncılar ekmeğe zam yaptı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul’dan sonra Antalya’da da ekmek fiyatlarına zam yapıldı.

50 KURUŞ ZAM GELDİ

Mart 2021 senesinde 210 gram ekmek fiyatı 2 TL olmuştu. Bu zam kararından 8 ay sonra ekmeğe 50 kuruş daha zam geldi. Bugün itibariyle birçok fırında 210 gram ekmek 2.5 TL’ye satılmaya başlandı.

RESMİ OLARAK AÇIKLANMADI, FIRINCILAR UYGULAMAYA KOYDU

Zam kararı resmi olarak açıklanmadı. Birçok fırıncının maliyetler doğrultusuna yeni fiyata geçiş yaptığı öğrenildi.

1 AY ÖNCE UN 194 TL İKEN BUGÜN 300 TL OLDU

Ekmeğe zam kararıyla alakalı bilgi veren fırıncı esnafı ATSO yönetim kurulu mensubu Murat Totoş, “Un 300 TL oldu. Fırıncılar bakanlığın kararını beklerlerse en fazla bir ay daha dayanma kuvvetleri var. Bu yüzden arkadaşlarımız dayanamıyoruz diye bölgesel bölgesel kendileri bir fiyat geçişi yaptı. Bunu mecburen yapıyorlar. Bu biçimde Antalya’da 1 ay sonra ekmek kıtlığı başlar. 4 gün önce maya 90 TL’ydi, bugün 150 TL oldu. 1 ay önce un 194 TL idi bugün 300 TL oldu. Nasıl dayanacaklar. Zammın resmileşmesi için ATSO’ya bir önerimiz de olacak. Bunun için asgari ücrete gelecek zammı da bekliyoruz. Şuan yapılan zamma asgari ücret yansımadı” şeklinde konuştu.

“YENİ ZAMLA BİRLİKTE EKMEK FİYATLARI 3 TL OLABİLİR”

Yeni zam için asgari ücrete gelecek olan zammın netlik kazanmadığını söyleyen Totoş, “Unun 400 TL gideceği yönünde duyumlar alıyoruz. Bugün un 300 TL ise ekmeğin maliyeti 3 TL. Un 350 TL ise ekmeğin maliyeti 3.5 TL. Buğdayı çiftçi üretiyor fırıncı üretmiyor. Fırıncı zam yapacağı zaman itiraz ediliyor. Bu kadar zam karşısında fırıncı nasıl duracak. Bu zamlar gelmez ise en geç 1 ay içerisinde marketlere ekmek servisini kimse yapamaz. Herkes kendi tezgahına döner. Ekmeğin şu anda maliyeti 3 TL. Yeni zamla beraber ekmek fiyatları 3 TL olabilir” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.