Antalya’da dini nikahlı Halime eşini öldüren katile ‘iyi hal indirimi’

Antalya'da dini nikahla birliktelik yaşadığı 1 çocuğunun annesi Halime Şenal'ı 25 bıçak darbesiyle vahşice öldüren Ümit Gür'e iyi hal indirimi uygulanmadan ömür boyu hapis cezası verildi. Son sözü sorulan sanık Ümit Gür, 'pişmanım' dedi.

Manavgat 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve Ümit Gür’ün SEGBİS aracılığı ile katıldığı davanın karar duruşması yapıldı. Ilıca Kumköy Turizm Bölgesinde 23 Temmuz 2019 gecesi Ümit Gür, nikahsız birliktelik yaşadığı 1 çocuğunun annesi Halime Şenal’ı 25 bıçak darbesiyle öldürdü. Manavgat 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve Ümit Gür’ün SEGBİS aracılığı ile katıldığı karar duruşmasında mahkeme sanık Ümit Gür’e, iyi hal indirimi uygulamaksızın ömür boyu hapis cezası verdi.

Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, otopsi neticesinde Halime Şenal’ın vücudunda 17’si öldürücü 25 bıçak darbesi bulunduğu, ölüm nedeninin iç organ kaybı olarak belirtildiği ifade edilerek, “Müşterek çocuğun bakımı sebebiyle maktule karşı husumet besleyen ve maktulü öldürme düşüncesini kendisinde benimseyen zanlının olay günü maktulü öldürme maksadıyla ekmek bıçağını yanına alıp, maktulün işten çıkış saatini beklediği, maktulü gece saatinde boş alana götürüp, meydana gelen münakaşanın akabinde vücuduna çok sayıda tek başına öldürücü özellikte bıçak saplamak suretiyle kasten öldürdüğü anlaşılmıştır” dendi.

Antalya’da dini nikahlı Halime eşini öldüren katile ‘iyi hal indirimi’

ÖMÜR BOYU HAPİS

Dün Manavgat 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına sanık Ümit Gür Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile tutuklu bulunduğu Alanya Cezaevi’nden katılırken, tarafların avukatları ve sanığın yakınları salonda hazır bulundu.

Halime Şenal’ın avukatı Hatice Kübra Turan, savcının asıl hakkındaki görüşüne kısmen katılmadıklarını söyleyerek, sanığın tasarlayarak ve vahşice adam öldürmekten ağırlaştırılmış ömür boyu hapis ile cezalandırılmasını talep etti. Turan öte yandan Türk Ceza Kanunu’nda suçların alt soy ve üst soy akrabalara yönelik işlemesinin ceza artırım nedeni olduğunu söyleyerek, “Halime Şenal ve sanık Ümit Gür, imam nikahlı beraberlik yaşamıştır. Dubleks bir evde Ümit Gür’ün resmi nikahlı eşi alt katta, imam nikahlı eşi üst katta yaşamıştır. Halime Şenal hamileliğini bu evde geçirmiştir. Medeni Kanunumuz imam nikahlı eşi kabul etmemekle beraber çiftin müşterek çocuğunun olduğu gerçeğinden hareketle aralarında akrabalık ilişkisi tesis edilmiştir. Bu sebeple sanığa ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verilmesini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Sanık avukatlarından Semih Şeker’de sanığın yanında taşıdığı ekmek bıçağının daha önce kendi çocuklarıyla aralarında çıkan bir münakaşa sebebiyle olduğunu söyleyerek, olayın bir anda gerçekleştiğini belirtti. Sanığın sabit bir ikametgah sahibi olduğunu ve suç vasfının değişme olasılığı olduğunu anlatan avukat Şeker, müvekkilinin tahliyesini talep etti.

Duruşmada savcı, asıl hakkındaki görüşünü yineleyerek, sanığın kasten öldürme suçunun sabit olduğunu bu sebeple ömür boyu hapis cezası verilmesini istedi. Son sözü sorulan sanık Ümit Gür, ‘pişmanım’ şeklinde konuştu. Kararı açıklayan mahkeme heyeti sanık Ümit Gür’e, iyi hal indirimi uygulamaksızın ömür boyu hapis cezası verdi.

Antalya’da dini nikahlı Halime eşini öldüren katile ‘iyi hal indirimi’

ÖNCE ÇOCUKLAR VE KADINLAR DERNEĞİ KARARA İTİRAZ EDECEK

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği üyeleriyle beraber basın açıklaması yapan Avukat Hatice Kübra Turan, “Dini nikahlı eşi tarafından 25 bıçak darbesiyle öldürülen Halime Şenal’ın cinayet dosyası için Manavgat Adliyesindeydik. Bugün davanın karar duruşması yapıldı. Mahkeme Türk Ceza Yasası 81/1 maddesine göre ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezası verdi. Biz 25 bıçak darbesi olması sebebiyle tasarlayarak ve canavarca hislerle öldürme suçundan hüküm kurulmasını talep ettik. Ama heyet müebbet müebbet hapis cezasına hükmetti. Bu karara istinaf yoluyla itiraz edeceğiz” şeklinde konuştu.

Antalya’da dini nikahlı Halime eşini öldüren katile ‘iyi hal indirimi’

25 YERİNDEN BIÇAKLANARAK ÖLDÜRÜLDÜ

Manavgat’ta Ümit Gür ve Halime Şenal’ın 2 senelik birlikteliklerinden bir çocukları dünyaya geldi. Bir müddet sonra ise Halime Şenal, çocuğu da bırakıp Ümit Gür’ü terk etti. Ilıca Mahallesi Kumköy Turizm Bölgesinde 23 Temmuz 2019 gecesi meydana gelen münakaşada Ümit Gür, Halime Şenkal’i 25 bıçak darbesiyle öldürdü. Kumköy dolmuş durağı yakınlarında işlenen cinayet, minibüs sürücüsünün ihbarı üstüne gün yüzüne çıktı. Olay yerinin çevresindeki iş yerlerinin güvenlik kameralarını inceleyen ekipler, genç kadının gece iş çıkışında Ümit Gür ile tartıştığını, şahsın daha sonra genç kadını bıçaklayarak öldürdüğünü belirledi. Jandarma ekipleri, kısa zamanlı bir çalışmanın sonrasında cinayet şüphelisi Ümit Gür’ü saklandığı yerde yakaladı. Zanlı ilk ifadesinde Halime Şenkal ile kıskançlık sebebiyle tartıştığını ve boğuşma esnasında bıçakladığını belirtti.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı