Antalya’da Bulduğu Et Yiyen Örümceği Cam Fanusta Besliyor

Antalya’nın Kemer ilçesinde bulduğu et yiyen örümceği cam fanusta besleyen işletme sahibi, örümceğe ‘Hüsmaettin’ adını verdi.

Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan bir işletme, iş yerini genişletmek amacı ile inşaat çalışması başlattı. İnşaat çalışmaları sırasında kırılan duvardan 10 santimetre büyüklüğünde örümcek çıktı. Örümceğin çıkmasından dolayı korku yaşayan işletmenin sahibi İsmail Embiyaoğlu, daha sonra çalışanları ile birlikte örümceğin üzerine cam kavanoz kapattı ve örümceği yakaladı.

Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğüne bilgi veren Embiyaoğlu, daha sonra yakaladığı örümceğin fotoğrafını çekerek sosyal medyadan paylaştı. Bu paylaşımdan sonra yapılan yorumlarda örümceğin, ‘Sarı Ömer’ ya da ‘Sarı Kız’ adı ile bilinen zehirli ‘Camel Spider’ cinsi olduğu öğrenildi. Embiyaoğlu, et yiyen ve ‘Böğ’ olarak da bilinen örümceği besleme kararı aldı ve örümceğe ‘Hüsamettin’ adı verdi.

ÖRÜMCEĞİ ET VE ARI İLE BESLİYOR

Örümceği 5 gündür beslediklerini söyleyen iş yeri sahibi İsmail Embiyaoğlu, örümceğe her gün et verdiklerini söyledi ve “Etin hepsini yiyor. İncelenmesi için Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’nden yetkilileri bekliyoruz.” dedi.

Örümceği ilk gören işçi Umutcan Aslan ise, “Kırdığımızda yere bir şey düştüğünü fark ettik. Önce fare olduğunu zannettik. Kavanozun içine aldık. Adını Hüsamettin koyduk. Etle besliyoruz. Bir de arı yakalarsak öldürüp içine atıyoruz.” ifadesini kullandı.

‘SARI ÖMER’ ÖRÜMCEĞİNİN ÖZELLİKLERİ

‘Camel Spider’ın, dünyada çöl bölgelerinde, Türkiye’de ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yaşadığı biliniyor. Zehriyle bir insanı öldürebildiği belirtilen, akrep, kertenkele, hatta fare ve kendinden büyük memelilerle beslenen örümcek, sıcak iklimlerde gece ortaya çıkıyor. Güçlü çene yapısıyla et parçalarını kolayca koparabilen örümcek türü, bir insan eli boyutuna ulaşabiliyor. Zıplama yeteneğiyle de avını kolayca yakalayabiliyor. Ağzından deriye, eti sıvı kıvama getiren bir zehir akıtan örümcek, ısırdığı zaman deriyi uyuşturuyor ve av ısırıldığının farkında olamıyor. Zehir deriye yayıldıktan bir süre sonra avı yemeye başlayan örümcek, insana saldırmaya pek cesaret edemiyor ama bir kez soktuğunda, tedavisi yapılmazsa et parçalarını eritmeye devam ediyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı