adplus-dvertising

Antalya’da bir girişimci yakıtsız çalışan jeneratör üretti

Antalya’da yaşayan girişimci Birol Yılmaz, 3 aylık AR-GE çalışmasının sonrasında, yakıtsız çalışan jeneratör üretti. 3 kW’lık alternatif enerji üreten jeneratör, 12 saat durmaksızın çalışırken, ortaya çıkan enerjiyle televizyon, buzdolabı, bilgisayar ve 10 ampul aynı anda rahatlıkla çalışabiliyor.
Takip et
Antalya’da bir girişimci yakıtsız çalışan jeneratör üretti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Antalya’da daha önce yakıtsız çalışan motor çalışmalarıyla gündeme gelen şirket, hiçbir enerjiye yahut yakıta ihtiyaç işitmeden elektrik üretebilen bir jeneratör yaptı. 3 aylık bir AR-GE çalışmasının sonrasında faaliyete geçen jeneratör ortalama bir soba büyüklüğünde ve elektro mekanik dijital sistemle çalışıyor. Dijital kontrol sistemine sahip olan jeneratör, aküsünden aldığı düşük bir enerjiyle çalışmaya başlamasının hemen sonrasında yararlı enerjiyi üretmeye başlıyor. Özel bir teknolojiyle üretilen jeneratörün ortaya çıkardığı enerjiyle bir evin ışıkları, bilgisayar, televizyon ve buzdolabı rahatlıkla çalıştırılabiliyor. Yakıtsız çalışan jeneratör 220 volt enerji üretiyor. Girişimcinin ana hedefi ise jeneratörün hepsini yerli ve milli olarak yapmak ve Türkiye’nin hizmetine sunmak.

“Antalya’da 12 saat durmaksızın çalışabiliyor”

3 aylık bir çalışmanın sonrasında jeneratörün prototipini üretmeyi başardıklarını dile getiren şirket sahibi Birol Yılmaz, mazot, benzinin yanında rüzgar yada güneş enerjisi kullanmadıklarını kaydetti. Şimdiki mevcut ürünün 3 kW’lık olduğunu işaret eden Yılmaz, “ Sistemin içinde 12 volt 100 amperlik bir akü var. DC motorun şoförünün buradan almış olduğu hareket enerjisini jeneratöre aktarıp, 3 kW’lık AC akım üretiyor. Elektriği üretirken 500 Watt’ı ile kendi sistemini besliyor. Dışarıdan herhangi bir enerjiye ihtiyaç duymadığı gibi devamlı çalıştırabiliyoruz. Yalnızca sistemin 12 saatlik çalışmada, 3 saatlik bir dinlendirmeye ihtiyacı var. Soğuk yerlerde 24 saat bile çalıştırılabilir“ şeklinde konuştu.

Antalya’da bir girişimci yakıtsız çalışan jeneratör üretti

“Rahatlıkla taşınabiliyor”

Tarım alanında jeneratörün yoğun olarak kullanılmasını beklediklerinin altını çizen Yılmaz, “ Sistemin bazı parçaları ithal olmakla birlikte, bunun biz çoğu parçasının ülkemizde imalatını yapabiliriz. Ağırlığı 109 kilogram, mobil olarak her yere taşınabilir. 104 santimetre yüksekliği var. Her şey bir kabinin içinde yer alıyor” diyerek konuştu.

“Patent bekleniyor”

Ticaret Bakanlığından yeterli izinlerin alınmasının sonrasında seri imalata geçeceklerine değinen Yılmaz, “ Maliyeti ithal parçalarla 3 bin doları buluyor. Biz bunu ülkemizde üretmeyi istiyoruz. O zaman satış fiyatımız ortalama en fazla 35 bin TL’yi bulacak” şeklinde konuştu.

Antalya’da bir girişimci yakıtsız çalışan jeneratör üretti

“Büyüğünü yapacaklar”

180 kW’lık büyük modelini de yapmayı hedeflediklerini söyleyen Yılmaz, “ Bu cihazımızla şuan bir klima, televizyonu, 10 ampulü, bilgisayarı kullanabiliyoruz. Elektrik enerjisinin olmadığı yerlerde yaşamı kolaylaştırmasını bekliyoruz. Patent müracaatını yaptık.Sonrasında seri imalata geçeceğiz” şeklinde konuştu. Askeriyenin üs kulelerinde sınır ötelerinde enerjiye ihtiyaç duyulan yerlerde rahatlıkla kullanılabileceğini ifade eden Yılmaz, jeneratöre çok sayıda talebin gelmeye başladığını sözlerine ekledi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.