adplus-dvertising

Antalya’da 14 katlı iki bina 40 metre uzaktaki iş makinası tarafından kağıt gibi yıkıldı

Antalya’da kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde yenilenmek üzere yıkım kararı alınan 14 katlı 2 bina, olduğu yere güvenli biçimde yıkıldı. Binaların çöküş anı ve ortaya çıkan toz bulutları anbean kameralara yansıdı.
Takip et
Antalya’da 14 katlı iki bina 40 metre uzaktaki iş makinası tarafından kağıt gibi yıkıldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Muratpaşa ilçesi Şirinyalı Mahallesi’nde 14 katlı iki bloklu bitişim nizamlı iki bina için kentsel dönüşüm çalışmaları çerçevesinde yıkım kararı alındı. Binanın boşaltılmasının sonrasında yıkım bölümüne geçildi. İnşaat Mühendisi Mazlum Karakoç ve ortağı Mustafa Duman, bölgede ve binalarda inceleme yaptıktan sonra Türkiye’de belli sayıda olan ve ağzında makas bulunan iş makinesini getirdi. Binaların yola yakın olması sebebiyle şirket görevlileri ekstra güvenlik tedbirleri aldı. Binaların çevresindeki yaya ve araç yolu görevliler tarafından kapatıldı ve işçiler giriş çıkışı kontrol etti.

Makas ile binaların doğru kiriş, kolon, döşemeleri itina ile kesildi. İş makinesinin son vuruşuyla beraber binalar olduğu yere yıkıldı. 14 katlı iki binanın yıkıldığı anlar şirket yetkilileri ve vatandaşların cep telefonu kamerasına an be an yansıdı. Binaların olduğu yere yıkıldığı ve etrafı bir toz bulutunun kapladığı görüldü. Bir görüntüde toz bulutu altında kalan iş makinesinin uzak noktada olmasına karşın enkaz altında kalıyor gibi görünmesi heyecanlı anların meydana gelmesine neden oldu. Güvenli ve sağlıklı yıkımların sonrasında şirket yetkilileri toz taşınımını öncelemek için hem enkaz üstünde hem de bölgede sulama çalışması yaptı.

Antalya’da 14 katlı iki bina 40 metre uzaktaki iş makinası tarafından kağıt gibi yıkıldı

“Binalar çok eskiydi”

İnşaat Mühendisi Mazlum Karakoç, 14 katlı iki blokun bitişik nizam bina gibi göründüğünün söyleyerek, yıkımı gerçekleştirebilmek için makas kullandıklarını belirtti. Yıkımı gerçekleştirmeden önce birkaç gün bina yapısında araştırmalarda bulunduklarının altını çizen Karakoç, “6 dönümlük bir arazimiz vardı ama bloklar yola yakındı. İster istemez vatandaşlarımız da biraz korktu. Yıkımda da ara sıra her şey istediğiniz gibi gitmiyor. Balkonları parçalayarak binayı bayıltma taktiği ile yıkım gerçekleştirecektik. Ama binalar çok eski olduğu için balkona dokunduğumuz an yapıda çatlaklar oluştu. Binayı olduğu yere indirmemiz gerekiyordu. Tekrar bir inceleme yaptık ve taşıyıcı kolonları kesip binayı olduğu yere indirmeye karar verdik. En sağlıklı yıkım buydu” diyerek konuştu.

“Doğru teknik mühim”

Bu işlemi yapmadan önce binanın etrafında ve yollarda personelleriyle ve kapamalarla lüzumlu güvenlik tedbirlerini aldıklarını vurgulayan Karakoç, “Operatörümüze güveniyorduk. 14 katlı bir binanın altına girerek onu yatırmak kolay değil. Doğru kiriş, kolon, döşemeyi koparmanız gerekiyor. Çok şükür kazasız belasız yıkımları gerçekleştirdik. Her bina yıkılırken, ilk yıkımımız gibi heyecanlanıyoruz. Son bir senede Antalya genelinde 35-40 yıkım gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

Antalya’da 14 katlı iki bina 40 metre uzaktaki iş makinası tarafından kağıt gibi yıkıldı

“Sağlıklı bir yıkım oldu”

Şirket ortağı Mustafa Duman, ekip çalışması içinde kazasız belasız bir yıkım gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Yıkımlar videolara da yansıdı. Bir görüntüde tozların arasında operatörümüz kaldı. Bina ile iş makinesi arasında 40 metre var ama tozdan görünmüyor. Bina olduğu yere çöküyor. Yalnızca biraz toz oldu ama biz güvenli ve sağlıklı bir yıkım yaptığımıza inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.