Antalya Konyaaltı’nda Denize Girenleri ‘Knidiler’ Çarptı

Antalya'nın Konyaaltı sahilinde denize girenlerin 'elektrik çarpma' şikayeti incelendi. Olayın 'knidi' isimli bir tür canlıdan kaynaklandığı ortaya çıktı.

Antalya Konyaaltı sahilinde denize giren bazı vatandaşlar elektrik akımına kapıldıklarını iddia etti ve durumu yetkililere iletti. Yapılan incelemeler sonrası olayın, elektrik çarpmasına benzer bir etkiye sahip, ‘knidi’ isimli bir canlıdan dolayı gerçekleştiği ortaya çıktı.


Denize giren bazı vatandaşlar sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımlarda, Konyaaltı sahilinde denizde elektrik akımı olduğunu ve çarpıldıklarını öne sürdü. Paylaşımı yapan vatandaşların tahmini, balık avlamak isteyenlerin denize elektrik vermesi oldu ve yetkililere çağrıda bulundu. Bir kadın, vücudunda oluşan şişliklerin fotoğrafını Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu’na gönderdi. Gökoğlu, kadının “Vücudumda acı duyuyorum, yanma ve kaşıntı yaşıyorum.” dediğini aktardı. Aynı dönemlerde yaptıkları dalışlarda kendilerinin de aynı durumu yaşadığını belirten Gökoğlu, bölgede Su Ürünleri Topluluğu üyeleri ile denize dalarak, elektrik çarpmasının neden kaynaklandığını tespit etmeye çalıştı.

“İNSANLAR RAHATLIKLA DENİZE GİREBİLİR”

İnsanların rahatlıkla denize girebileceğini aktaran ve korkmaya gerek olmadığını söyleyen Gökoğlu, “Cnideria (knidiler) sınıfından olan bu canlılar, ‘knidosist’ denen özel hücrelerden fırlatılan yakıcı ipliklerle avlarını uyuşturan ve daha sonra yutan, türleri içine alan bir şube, yakıcı kamçılılar, haşlamlılar, ısırgan hayvancıklardır. Bu canlılar genellikle zincir veya bir tespih gibi görünmektedir. Çoğunluğu şeffaf ve iplik gibi oldukları için su üstünden görünmezler. Genellikle bahar ve sonbahar aylarında görülürler. Çoğalmaları da genellikle bu dönemlerde olmaktadır.” ifadelerini kullandı.q

“DENİZE TİŞÖRTLE GİRİLEBİLİR”

Bu tür şikayeti olan vatandaşların, knidilerin etkilediği yerlere amonyak ve alkol sürmesinde fayda olacağını söyleyen Gökoğlu, bu dönemlerde denize tişörtle girilmesinin iyi olacağını söyledi. Bu canlıların dokundukları yerlerde şok etkisi yarattığını da söyleyen Gökoğlu, “İnsanların çoğu bunun elektrik çarpması olduğunu düşünüyor ama nedeni bu canlılar, korkmaya gerek yok. İlkbahar ve sonbaharda denizde yoğun şekilde görülebilir. Ancak rahatlıkla insanlar denize girebilir, korkulacak bir durum söz konusu değil” dedi.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı