Anne ve babasını siyanürle öldüren katil “son dakikalarınız” demiş!

İzmir’de siyanürlü su içirdiği anne ve babasını öldürdüğü, karışımı zorla içirmeye çalıştığı kardeşinin de yaralanmasına neden olan Mahmut Can Kalkan’ın ne içtiklerini soran aile mensuplarına, “Potasyum siyanür verdim, son on dakikanız” biçiminde cevap verdiği gün yüzüne çıktı.
Takip et
Anne ve babasını siyanürle öldüren katil “son dakikalarınız” demiş!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İzmir’in Bayraklı ilçesinde siyanürlü suyu içirdiği anne ve babasını öldürdüğü, karışımı zorla içirmeye çalıştığı kardeşinin de yaralanmasına neden olduğu iddiasıyla ile ilgili açılan davada Mahmut Can Kalkan’ın 2 defa müebbet ve 10 sene 10 ay hapis cezasına çarptırılmasına ilişkin kararın gerekçesi açıklandı.

BABASINA KİN DUYDUĞU TAHMİN EDİLİYOR

Kararda, sanık Mahmut Can Kalkan’ın suç tarihinde Dokuz Eylül Üniversitesi Kimya Bölümü öğrencisi olduğu, arkadaşlarıyla konuşması esnasında babası ile arasının iyi olmadığını söylediği söylendi. Kararda sanığın nedeni kesin olarak belirlenemeyen fakat muhtemelen babasına duyduğu kinden dolayı anne, baba ve kardeşini öldürmeyi planladığı, olay öncesinden başlayarak süt, kola, limonata gibi farklı içeceklerden karışım yaparak aile bireylerini alıştırmak ismine içirmeye başladığı kaydedildi.

“SON ON DAKİKANIZ”

Sanığın olay günü siyanürü 4 bardak içerisine su ile karıştırıp koyarak anne, baba ve kardeşine verdiği, bir bardağı da kendi elinde tuttuğu aktarıldı. Anne ve babanın sıvıyı aniden içtikleri, kardeşinin kokudan şüphelenerek içmediği söylenen kararda itiş kakış esnasında sıvının kardeşinin gözüne geldiği, anne-babanın ne içtiklerini sorması üstüne sanığın “Potasyum siyanür verdim, son on dakikanız” biçiminde yanıtladığı ifade edildi. Kararda, sanığın bu eylemleri ayrıldığı sevgilisine benzeyen kırmızı gözlü bir kadının yaptırdığını öne sürdüğü fakat Adli Tıp Kurumu’ndan alınan raporda sanığın cezai ehliyetinin tam olduğu bilgisine yer verildi.

ÖNCEDEN PLANLANMIŞ

Sanığın arkadaşları ile konuşmalarında siyanür alma planları yaptığını söylediği söylenen mahkeme heyetinin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı: “Sanığın kız arkadaşından ayrılması sebebiyle moralinin bozuk olduğu için aile bireylerinin bu vaziyetine şefkatle yaklaşmalarını fırsat bilip bunu istismar ederek gerçekleştireceği öldürme eyleminin planlarını önceden yapmaya başladığı görülmektedir. Sanığın kimya bölümünde okuması sebebiyle oradan aldığı bilgiler ışığında yaptığını lanse ederek kola, gazoz, limonata gibi karışımlar hazırlayarak aile bireylerine verdiği anlaşılmaktadır. Olayın gelişimi nazara alındığında sanığın eylemini önceden planladığının açık biçimde ortaya çıktığı, kullandığı siyanürün kimyasal silah olduğunun kabulü ile tasarlayarak anne ve babasını kimyasal silahla öldürdüğü, kardeşini ise bu suretle öldürmeye teşebbüs ettiği sonucuna varılmaktadır.”

Kararda, sanığın yargılama aşamasında zaman zaman ağlaması ve pişmanlık göstermesi, olaydan dolayı yaşadığı ağır travmayı davranışlarına yansıtması sebebiyle takdiri indirim uygulanmasına karar verildiği söylendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.