Anne Karnında Hamile Kalan Bebek! Kolombiya’da Olağanüstü Doğum

Kolombiya'da yaşanan olayda doğumdan iki ay önce yapılan kontrolde Monica Vega’nın karnındaki bebeğin hamile olduğu ortaya çıktı. Parazitik ikiz nedir?

“Fetüs içinde fetüs” olarak adlandırılan ve nadir görülen bu durumlarda bebeğin içinde bir paraziter olarak bir cenin büyüyebiliyor. Kolombiya’da yaşanan vaka da bu durumun örneklerinden biri. Geçtiğimiz günlerde Kolombiya’da doğan bir kız çocuğu da ikiz kardeşini karnında taşıyarak dünyaya geldi.


Doktorlar, Kolombiya, Barranquilla’dan Mónica Vega’nın doğumdan iki ay önce ultrason sırasında iki göbek kordonu olduğunu fark ettiler.

Vega, Itzmara ismini verdiği kız çocuğunu dünyaya getirdi. Daha sonra ise Itzmara ameliyata alınarak içerisinden paraziter ikizi çıkarıldı. Parazitik ikizini çıkarmak için doğduktan kısa bir süre sonra bir C-kesiti yöntemiyle bebek alındı.

Kalbi veya beyni olmayan paraziter ikiz, yalnızca Itzmara’dan beslendiği için o süreçte hayatta kalmıştı.


Bebeğin annesi Monica Vega yerel basına verdiği demeçte, La Merced’deki doktorların bebeğinin karnında, yedi aylık hamileyken alışılmadık bir şey tespit ettiğini söyledi. Vega’ya göre hamilelikte ilk kez bunun gibi bir vaka tespit edildiği düşünülmektedir. Doktor Miguel Parra, benzer olayların bir bebek doğduktan sonra keşfedildiğini söyledi ancak doğumdan önce ilk tanı konduğuna inanıyor. Monica yerel basına şunları söyledi: “Hayatım boyunca böyle bir şey hiç duymadım. Bunun olmasını beklemiyordum. ‘

Doktorlar, 37. haftadaki kız çocuğunu sezaryen ile doğum kararı aldı, böylece içindeki fetüs büyümeye devam etmeyecek ve organlarına zarar verebilecek. Bebeğin başarılı bir şekilde doğum yapıp sağlıklı görünmesine rağmen, fetüsün vücudunun diğer kısımlarını etkileyip etkilemediğini belirlemek için derhal bir ultrason için Itzamara gönderildi. Yenidoğanın başarılı bir şekilde doğduğu ve bildirildiği gibi ameliyat edildikten sonra, hatalı biçimlendirilmiş kardeşini çıkarmak için doğduktan sadece 24 saat sonra stabil bir durumda olduğu bildirildi.

Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından yayınlanan 2010 raporuna göre “Fetüs içinde fetüs” durumu her 500 bin doğumdan sadece birinde meydana geliyor.

Oldukça nadir olarak görülen ve bir çeşit gelişimsel anormallik olarak açıklanabilen bu durum, ikiz bebeklerden birinin büyümeyi durdurması sonucunda da görülebiliyor.Bunun yerine, doğmamış kız çocuğu rahimdeki diğer fetüsü emmiş ve daha sonra ona göbek kordonu ile bağlamış. Daha çok parazitik ikiz olarak adlandırılan “fetüsde fetus” olarak bilinen oldukça nadir görülen bir gelişimsel anormalliktir. Bu durum, aynı bir ikiz gebelik sırasında büyümeyi durdurduğunda meydana gelir, ancak fiziksel olarak tamamen gelişmekte olan ikize bağlanır.

Tarama, rahim içindeyken ikiz kız kardeşinin karnında meydana gelen minik fetusu gösteri

Bununla birlikte, bunun gözden kaçabileceği ve ikizlerin yıllarca içinde tümörle birlikte büyüyebileceği durumlar vardır.

Parazitik ikiz nedir?

Bir parazitik ikiz, gebelik sırasında gelişmeyi durduran, fakat fiziksel olarak dominant veya otosit ikiz olarak bilinen, tamamen gelişen ikize bağlı olan bir ikizdir.Paraziter ikiz asla gelişmeyi tamamlamaz ve nadiren de olsa, tam bir beyne veya işlevsel bir kalbe sahip olmaz.Genellikle egemen ikizle organları paylaşmazlar ve kendi başlarına hayatta kalamazlar.Bazı durumlarda, baskın olan ikiz, normalde gelişmiş bir bebekte ekstra uzuvları veya tanınmayan çıkıntılara benziyor.Tedavi olmadan, bu ikiz parazitik ikizleri destekleme çabalarından ciddi sağlık problemleri ortaya çıkarabilir.Çok nadir oldukları için, araştırmacıların tam olarak nasıl gerçekleştiğini anlamak için uzun bir yolu var.Tek yumurta ikizleri döllenmeden kısa bir süre sonra ikiye ayrılan döllenmiş tek bir yumurtadan gelir. Sonuç iki ayrı fetüs. Yumurta tamamen birbirinden ayrılmazsa, sonuç ikizleri birleştirir.Bazen, fetüslerden biri, hamileliğin erken döneminde diğeri tarafından kısmen emilir. Kısmen emilen fetüs gelişmeyi durdurur ve parazitik hale gelir. Diğer ikiz normal olarak gelişmeye devam eder ve baskın hale gelir.Kaynak:

Itzamara’nın parazitik ikizini ortadan kaldırma operasyonu yapan Dr. Miguel Parra-Saavedra

Fetus-fetus bazen kemik, kas dokusu ve saç içerebilen bir tümör olan teratom olarak yanlış teşhis edilir . Bir DNA karşılaştırması yapılıyor, ancak Dr. Parra-Saavedra, fetüslerin aynı yumurtadan aynı ikizler olarak başladığı konusunda hiç şüphesiz.

Küçük fetüs kardeşinden beslendiği için heteropagus veya paraziter ikiz olarak adlandırılır .

Bazı heteropagus ikizler, sağlıklı kardeşleriyle yapışık olarak doğarlar, bazıları ise kısmen ve kısmen ikizlerinin vücudunun dışında büyür.

Geçtiğimiz yıllarda da Hindistan’da benzer bir vakaya rastlanmıştı.

Doktorlar 19 yaşındaki annenin doğumunun ardından, dünyaya gelen bebeğin karında bir kol ve beyin olduğunu görmüş, ikiz, başarılı bir ameliyat sonrası çıkarılmıştı.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı