Ankara’da üç katlı binada patlama! Ölü ve yaralılar var…

Ankara’nın Keçiören ilçesi Kuyubaşı mahallesinde bir apartmanda doğalgaz patlaması yaşandı. Ankara Valisi Vasip Şahin, 2 kişinin öldüğü 4 kişinin de yaralandığını açıkladı.
Takip et
Ankara’da üç katlı binada patlama! Ölü ve yaralılar var…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ankara’ya bağlı Keçiören ilçesinde alan yer üç katlı bir binada, iddialara göre doğal gaz sebebiyle bir patlama yaşandı.

VALİ ŞAHİN CAN KAYBININ 2’YE YÜKSELDİĞİNİ BİLDİRDİ

Vali Şahin, patlamanın gerçekleştiği Kızlarpınarı Caddesi’ndeki 114 numaralı binanın bulunduğu bölgede gazetecilere açıklama yaptı.

Patlama neticesi binada oluşan göçük sebebiyle 6 kişinin yaralandığını anımsatan Şahin, ekiplerin enkaz altında arama kurtarma çalışmalarını titiz biçimde yürüttüğünü vurguladı.

Şahin, “Ümidimiz enkaz altında kimsenin olmadığı biçiminde ama gene de tüm olasılıkları değerlendirerek arkadaşlarımız araştırmalarını devam ettiriyorlar. Yaralılarımızdan maalesef Iraklı Türkmen ailede babayla küçük çocuğunun vefat ettiği bilgisi geldi. Şu anda 4 yaralımız, 2 vefatımız var maalesef.” diyerek konuştu.

Binada iki Türk vatandaşı, Iraklı Türkmen aile ile bir de Afgan ailenin yaşadığını, Afgan ailenin bir başka komşusuna misafirliğe gittiği için patlama sırasında evde olmadıklarını aktaran Şahin, yaralı sayısı ile binada oturan kişi sayısının örtüşmesi sebebiyle enkazda başka birilerinin olmadığını umduklarını ama bütün olasılıklar değerlendirilerek arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Ankara Valisi Şahin, bir soru üstüne, şunları kaydetti:

“Binada toplamda 11 daire var. Bu dairelerin bir kısmı boş, bir kısmında ikamet ediliyor. Gene belediye başkanımızın da söylediği gibi bu alan kentsel dönüşüme tabi tutulabilir alan ama maalesef kentsel dönüşümle alakalı çalışmalar bir sivil toplum kuruluşumuz tarafından mahkemeye götürüldüğü için çalışmaları durdurulan bir alan. Belediyemiz gene hukuki mücadelesini devam ettiriyor, inşallah buralarda en kısa sürede kentsel dönüşüm sağlanarak vatandaşlarımızın daha güvenli binalarda oturması temin edilecek.

Bina ruhsatlı, iskanı olan bir bina ama eski bir bina, eski yönetmelik hükümleri doğrultusunda yapıldığı için kentsel dönüşüme tabi olan alanlardan biri.”

Binadaki patlamanın doğal gaz sızıntısı nedeniyle olup olmadığı sorulan Şahin, “Binada hem doğal gaz sistemi var hem de LPG kullanılıyor. Hangisinden kaynaklandığı fakat teknik araştırmadan sonra anlaşılacak.” açıklamasında bulundu.

BAKAN KOCA’DAN AÇIKLAMA

Patlama sebebiyle Twitter hesabından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Keçiören’de yaşanan patlamada; aynı aileden 2 yaşlarında bir kız çocuğu ve 35 yaşlarında baba yaşamını yitirdi. 5 yaşlarındaki erkek kardeşin ise vaziyeti ağır. Hamile annenin tedavisine devam ediliyor.” şeklinde konuştu.

ÖLEN VE YARALANLARIN İSİMLERİ BELLİ OLDU

Ölen ve yaralananların kimlikleri tespit edildi. Patlamada yıkılan enkazın altında çıkarıldıktan sonra kaldırıldıkları hastanede yaşamını yitirenlerin Muhammed Kahtan (35) ile kızı Melek Kahtan (2) olduğu saptandı.

Yaralanan Umutcan Yeter (21), Beyzagül Yokuş (15), Zine Abdülkerim El Vahap (25) ve Useme Kahtan’ın (5) ise tedavileri sürüyor. Vucutlarında kısmen yanıklar da olan yaralılardan 3’ünün hayati tehlikesinin bulunduğu söylendi.

KEÇİÖREN BELEDİYE BAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, patlamaya ilişkin şunları belirtti:

“Bu kadar bir hasar olmaz. Doğal gaz patlaması gibi gözüküyor. Bir kat olduğu gibi çökmüş vaziyette. Binanın dörtte biri göçmüş vaziyette. Arama ve tarama çalışmaları yapılıyor. 60 senelik bir bina, kentsel dönüşüm kapsamında yer verilen bir bölgede yer alıyor. Zemin artı iki kattan oluşuyor. Deprem olmuş gibi çökmüş vaziyette.”

MANSUR YAVAŞ’TAN AÇIKLAMA

Konuya ilişkin Twitter hesabından açıklama yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, “Keçiören ilçemizde bir binada yaşanan patlamada yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Ankara İtfaiyesi ekiplerimiz bölgedeki çalışmalarını yoğun bir biçimde sürdürüyor. Sosyal hizmetler ekiplerimiz de mağdur vatandaşlarımıza yardım için bölgede çalışıyor” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.