adplus-dvertising

Ankara’da toplu taşımaya zam! Yüzde 46 zam sonrası tam ve öğrenci bilet fiyatı

Ankara’da toplu ulaşım ücretlerine 15 Ocak’tan geçerli olmak üzere yüzde 46 zam yapıldı. Öğrenci bileti 4.75, öğrenci abonmanı ise aylık 140 TL’ye yükselirken, tek biniş ücreti 9.5 TL oldu.
Takip et
Ankara’da toplu taşımaya zam! Yüzde 46 zam sonrası tam ve öğrenci bilet fiyatı
 • Yazdir
 • Arttir - Azalt
 • Yorum 0

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) maliyetlerinin yüzde 1000’den fazla arttığını belirterek ulaşımda zam yapıldı.

Zamlı tarifenin 15 Ocak’tan itibaren uygulanacağı belirtilirken; 6.5 TL olan tam bileti 9.5 TL’ye, 3.5 TL olan öğrenci bileti 4.75 TL’ye, 90 TL’lik aylık sınırsız öğrenci abonmanı ise 140 TL’ye yükseldi.

Ankara’da UKOME toplantısında toplu ulaşıma zam kararı verildi. Otobüs, metro, tramvayı kapsayan zammı Ankara Büyükşehir Belediyesi “Başka çaremiz kalmadı” ifadesiyle açıkladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), EGO Genel Müdürlüğü otobüslerinde kullanılan akaryakıt maliyetlerinin artmasını ulaşıma gelen zamma gerekçe olarak gösterdi.

ABB 6,5 TL olan tam biletin 9,5 TL’ye, 3,5 TL olan öğrenci biletinin ise 4,75 TL’ye çıkacağını açıkladı. 90 TL tutarındaki öğrenci abonmanı ise aylık 140 TL’ye yükseldi.

Bu fiyatlarla birlikte ulaşıma yüzde 46 zam gelmiş oldu. Yeni zamlı fiyatlar 15 Ocak’tan itibaren geçerli olacak.

Maliyetler yüzde 1000’i geçti

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), EGO Genel Müdürlüğü otobüslerinde kullanılan 1 metreküp CNG (sıkıştırılmış doğal gaz) fiyatının 2019 yılının nisan ayında 1,67 TL iken günümüzde 20.77 TL’ye yükseldiğini, maliyetlerin yüzde 1000’den fazla arttığını belirtti.

Ankara’da toplu taşımaya zam! Yüzde 46 zam sonrası tam ve öğrenci bilet fiyatı

“Aylık zarar 262 milyon TL”

Belediyeden zamla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:

– EGO Genel Müdürlüğü’nün 2022 yılı Kasım ayı toplam gideri 382 milyon TL’dir. Toplam bilet geliri ise 120 milyon TL’dir. Aylık zarar 262 milyon TL’dir.

– Bu zarar aylarca vatandaşlarımız için ABB bütçesinden sübvanse edilmiştir. Ancak maliyet yükü ve vergiler günden güne artmıştır. ABB’nin doğalgaz kullanımı ticari amaçlarla değil, halkın uygun fiyata ulaşımı için yapılmaktadır.

– ABB, yakıt maliyetinin düşüklüğü ve çevreci olması nedeniyle CNG’li otobüs filosu kurmuştur. Bu konu en büyük CNG’li otobüs filosuna sahip (yüzde 84) belediye olması nedeniyle en fazla ABB’yi etkilemektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

“EGO Genel Müdürlüğü otobüslerinde kullanılan 1 metreküp CNG (sıkıştırılmış doğal gaz) fiyatı 2019 yılının Nisan ayında 1,67 TL iken günümüzde 20.77 TL’ye yükselmiştir. Maliyet yüzde 1000’den fazla artmıştır.

EGO Genel Müdürlüğü’nün 2022 yılı Kasım ayı toplam gideri 382 milyon TL’dir. Toplam bilet geliri ise 120 milyon TL’dir. Aylık zarar 262 milyon TL’dir.

Bu zarar aylarca vatandaşlarımız için ABB bütçesinden sübvanse edilmiştir. Ancak maliyet yükü ve vergiler günden güne artmıştır. ABB’nin doğalgaz kullanımı ticari amaçlarla değil, halkın uygun fiyata ulaşımı için yapılmaktadır.

ABB, yakıt maliyetinin düşüklüğü ve çevreci olması nedeniyle CNG’li otobüs filosu kurmuştur. Bu konu en büyük CNG’li otobüs filosuna sahip (yüzde 84) belediye olması nedeniyle en fazla ABB’yi etkilemektedir.

Şu anda tam bilet 6.5 TL, öğrenci bileti 3.5 TL, öğrenci abonmanı ise aylık 90 TL’dir. UKOME toplantısında alınan yeni karara göre 15 Ocak 2023 tarihi itibariyle -üzülerek belirtiyoruz ki- tam bilet 9.5 TL, öğrenci bileti 4.75 TL, öğrenci abonmanı ise aylık sınırsız 140 TL olarak belirlenmiştir.

Bu süreçte kamu toplu ulaşımında kullanılan CNG fiyatında vatandaşlarımızın lehine yeni tarife düzenlemesi yapılması için Sayın Cumhurbaşkanına, ilgili Bakanlıklara ve BOTAŞ’a durum arz edilmiştir. Bu düzenlemenin yapılmaması halinde bilet fiyatlarına tekraren zam yapılması zorunlu olacaktır. Aksi halde EGO’nun faaliyetlerini sürdürmesi mümkün gözükmemektedir.”

Öte yandan açıklamada, EGO Genel Müdürlüğü’nün 2022 yılı kasım ayı giderlerine yer verildi:

 • Doğal Gaz: 140.5 Milyon TL
 • Elektrik: 65.7 Milyon TL
 • Personel: 111.2 Milyon TL
 • Mazot: 26,5 Milyon TL
 • Bakım ve Onarım: 30 Milyon TL
 • ÖHA ve ÖTA Destekleri: 8 Milyon TL
 • Kasım ayı toplam gider: 382 milyon TL
 • Kasım ayı toplam bilet geliri: 120 milyon TL
 • Aylık zarar 262 milyon TL’dir.
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.