adplus-dvertising

Ankara’da temeli kayan binanın yapı denetim raporu yokmuş!

Ankara'da temelindeki kayma sebebiyle boşaltılan bina çevredeki pek çok binayı da risk altında bıraktı. 21 bina boşaltılırken Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş'tan dikkat çeken bir açıklama geldi. Yavaş, edindiği bilgilere göre binanın yapı denetiminin olmadığını ifade etti. Basın mensuplarına konuşan Yavaş, ortada bulunan binanın yıkılmasıyla her şeyin netleşeceğini belirtti.
Takip et
Ankara’da temeli kayan binanın yapı denetim raporu yokmuş!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Başkent’te, inşaat çalışmaları sebebiyle temelinde kayma olan ve istinat duvarı yıkılan 8 katlı apartman ile çevresinde bulunan toplam 21 bina boşaltıldı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, olay yerine gelerek araştırmalarda bulunduktan sonra açıklama yaptı.

BAŞKAN YAVAŞ: SAĞ VE SOLDAKİ BİNALAR DA RİSKLİ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, yıkım çalışmalarının sürdürüldüğü Açelya Apartmanı’nda inceleme yaptı. Başkan Yavaş, araştırmaların sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Yavaş, Açelya Apartmanı’nın sağındaki ve solundaki binaların da risk taşıdığını söyleyerek, “Önündeki binanın da sarsıntıdan dolayı yıkım sırasında sorun olacağı belirtiliyor. İçtekini yıkıp hafriyatı oradan alındıktan sonra belli olacak. Daha sonra bu yıkıntı bir yerde toplanacak, ailelerin kendi özel mallarını oradan seçmeleri sağlanacak. Koordinasyon merkezi kuruldu. Vatandaşların bundan sonra iskanı konusunda yapılacak işlerde koordine sağlanıyor. Kimse mağdur edilmeyecek. Bakanlık, valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi olarak herkes üstüne düşeni yapıyor” şeklinde konuştu.

‘YAPI DENETİM RAPORU ALINMAMIŞ’

Soruşturma ayrıntıları ile ilgili da bilgi veren Mansur Yavaş, “Şu ana kadar yapı denetim raporu alınmamış, müteahhit ‘Ben başlamam, dedim’ diyerek ifade vermiş. ‘Ama beni dinlemedi’ demiş. Soruşturması da devam ediyor” diyerek konuştu.

Riskli apartmanın yıkımının sonrasında kaç binanın yıkılacağının belli olacağını söyleyen Yavaş, “Kira yardımı yapılacak, eşyaları verilecek ya da mevcut kurumların belediye dahil Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın elindeki dairelere yerleştirebiliriz. Önümüzdeki 1-2 gün içinde belli olacak” şeklinde konuştu.

Başkan Yavaş, yıkımın gece saatlerine kadar devam edeceğini belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.