adplus-dvertising

Ankara’da sağanağın bilançosu ağır oldu

Ankara’da öğle saatlerinde başlayan sağanak sonrası birçok ev, iş yeri ve otopark sular altında kaldı. Vatandaşları isyan ettiren su baskınları, bir markette 100 bin liralık maddi zarara yol açarken çok sayıda araç ve konut kullanılamaz hale geldi.
Takip et
Ankara’da sağanağın bilançosu ağır oldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ankara’da öğle saatlerinde etkisini gösteren sağanak, mahallelerde su baskınlarına neden oldu. Keçiören İzcibaşı Sokak ve 431. Sokak’ta sağanağın meydana getirdiği sel ardından dükkanları, apartmanların giriş katlarını, depoları, kömürlükleri ve otoparkları su bastı. Vatandaşları isyan ettiren sağanaktan geriye, bir marketin 100 bin liralık zararı, otoparklarda park edilmiş olan arabalar, depolarda bulunan eşyalar, duvarı çöken daireler ve zarar gören evler kaldı.

Ankara’da sağanağın bilançosu ağır oldu

Ankara’da sağanağın bilançosu ağır oldu

Selde sürüklenen çocuğu kurtardı

Sağanağın meydana getirdiği selde Divrik Caddesi üstünde annesi ile el ele yürüyen bir çocuğun ayağı kaydı. Olaya şahit olan Bayram Aydın ise anne ve çocuğu selde sürüklenmekten kurtardı. Vatandaşların ihbarı üstüne olay yerine gelen ambulans ekipleri ile hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

Çiğ köfteci Aydın, o dakikaları şöyle anlattı:

“Bir kadın ve çocuk kaydı birlikte. Selin etkisi ile ayağı kaydı kadının. Çocuğun elinden tuttuğu için birlikte sürüklendiler aşağı tarafa doğru. Yolda geçen otomobillerin altına girmemesi için ayağa kaldırdık biz de.”
Altındağ Mahallesi Hacı Bayram Veli Caddesi üstünde, sel sonrası manavını su basan Volkan İldeş, “Yağmur başta normal başladı. Bir anda hızlandı. Bir baktım ki ortalık sel olmuş. Milletin malzemeleri falan sokakta. Dükkanımda zarar var. Nereden bakarsan bak 3-4 bin liralık zararım var” diyerek konuştu.

Ankara’da sağanağın bilançosu ağır oldu

Ankara’da sağanağın bilançosu ağır oldu

Yönetici olduğu binanın iki metrelik girişini su basan Mahmut Doğan, su baskını olduğu esnada apartman sakinlerini can kaybı olmaması için yukarı çıkardıklarını ifade ederek, “10 yıldır ben burada oturuyorum. 10 senedir burası bu şekilde. Buranın yöneticisi benim. Hiçbir çözümümüz yok. Belediyelere başvuruyoruz ama her şey aynı. Görülen rezillik bu. Berbat bir vaziyetteyiz. İki sokağın kesişimi tıkanıyor devamlı. Burası tıkandığında binaları komple su basıyor. Her yıl haziran ayında böyleyiz” şeklinde konuştu.

“Yağmur yağdığında gece uyku uyuyamıyoruz”

Yaşadığı apartmanın alt katını ve kömürlüğünü su basan Yakup Koçak, 20 sene boyunca her yağış olduğunda su baskını olduğunu söyleyerek, “Binalar, evler, kömürlükler hep aynı. Buraya bir süzgeç mi yaparlar, rögar mı yaparlar bilmiyorum ama buna bir çare bulmaları gerekir. Yağmur yağdığında gece uyku uyuyamıyoruz. Yan binadakileri de ben uyardım” ifadelerini kullandı.

Ankara’da sağanağın bilançosu ağır oldu

Apartmanının girişini su bastığı için evinde mahsur kalan Elvan Çalçoban, şu şekilde isyan etti:

Ankara’da sağanağın bilançosu ağır oldu

“Kaç adet candan oluyorduk. Altyapı yok. Yukarıya dere yaptılar bu problemler başladı. Herkes can kaybından korktu. O dereden dolayı oldu bunlar. Altyapı da yapılı değil. Her yıl yaşıyoruz bu problemleri.”

Marketinin deposunu su basan esnaf İsmail Tunç, “Ne belediye, ne itfaiye geliyor. Bu suyun çekilmiş hali. Tavana kadar su geldi. Neyimizi varsa aldı gitti. Yağmur yağdı bu şekilde oldu. İki dakika içinde. İnanılır gibi değil. Araban da yan tarafta. Plakasına kadar gitti. Yani 100 binin üstünde zararım var. Sadece 35 bin liralık sigaram gitti” diyerek konuştu.

Ankara’da sağanağın bilançosu ağır oldu

Sağanak esnasında otomobilinde maddi hasar yaşanan Cüneyt Özgündoğdu, “Paraları kolay mı kazanıyoruz? Arabamın haline bakın. Burası senelerdir bu şekilde. Sel oldu. Tüm gelen yağmur sularının tamamı burada birikiyor. Altyapı yetersiz burada. Malımızın hali burada” şeklinde konuştu.

Yaşadığı apartmanın otoparkı beline kadar suyla dolan Cengiz Özem, yağmur yağdığında her sene aynı problemi yaşadıklarına vurgu yaparak, “Rögarlar patladı ve binamızı su bastı. Her yıl her yıl aynı bu. 400 bin liralık aracım vardı burada, gitti şuanda. Otopark burası” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.